Změna

Život bez nouzového stavu: Co zůstane zavřené a co se opět otevře?

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
12.2. 2021 21:08
Téma:

Už od pondělí se v Česku i přes špatnou pandemickou situaci zřejmě otevřou obchody, služby nebo restaurace. Jejich uzavření nařizoval nouzový stav, který s úderem nedělní půlnoci skončí. Ani právníci se neshodnou na tom, jak vláda může postupovat. Podle řady odborníků krajské hygienické stanice sice mohou život v Česku do určité míry omezovat i dál, ale je nutné to dostatečně obhájit.

Už od pondělí se v Česku i přes špatnou pandemickou situaci zřejmě otevřou obchody, služby nebo restaurace. Jejich uzavření nařizoval nouzový stav, který s úderem nedělní půlnoci skončí. Ani právníci se neshodnou na tom, jak vláda může postupovat.

 

Podle řady odborníků krajské hygienické stanice sice mohou život v Česku do určité míry omezovat i dál, ale je nutné to dostatečně obhájit. Bez nouzového stavu totiž stát celoplošně nesmí lidem bránit v podnikání.

 

"Pokud nouzový stav skončí, tak je potřeba říct, že skončí drtivá většina všech omezení, která v tuhle chvíli existují,“ řekl odborník na ústavní právo Jan Kudrna.

 

 

"Já jsem mluvil s řadou obchodníků a všichni se shodují na tom, že zachovají dobrovolně všechny smysluplná opatření. Omezení počtu zákazníků, aby se nemačkali v obchodech. Bude k dispozici dezinfekce,“ informoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

 

Bez nouzového stavu je možné lokálně k uzavření provozoven použít zákon o ochraně veřejného zdraví. "Ministerstvo bude pod soudní kontrolou a každé to odůvodnění si bude muset umět obhájit. Jestli udělá nějaký rozdíl, když se to opatření zavede, od toho kdyby se nezavedlo,“ uvedl právník Ondřej Dostál.

 

Bez nouzového stavu v Česku přestane platit plošný zákaz vycházení mezi 21. hodinou a pátou ranní, a také zákaz shromažďování. Krajské hygienické stanice při vysokém výskytu koronaviru mohou vesnice anebo města odříznout od okolního světa.

 

"Školy zůstanou i po zrušení nouzového stavu ve stejném režimu jako doposud,“ informoval ministr školství Robert Plaga. Jejich uzavření podle ministra Plagy může vynutit školský zákon a také zákon o ochraně veřejného zdraví. Krajské hygienické stanice by totiž musely sledovat situaci ve stovkách škol. Vyhlášení pro celý kraj by podle některých ústavních právníků ministerstvu nakonec u soudu neprošlo.

Neprodloužení nouzového stavu předcházely vleklé debaty:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz