nakažená klíšťata

V Česku se nakazilo encefalitidou nejvíce lidí z EU! Chytíte ji i z mléka

Nakažení klíšťovou encefalitidou
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Nakažení klíšťovou encefalitidou - ilustrační foto
Téma:

Česko je rájem pro klíšťata, za loňský rok u nás bylo zaznamenáno 712 případů klíšťové encefalitidy, což je nejvíce ze států Evropské unie, uvádí odborníci z laboratoře SYNLAB. Nejlepší obranou před nákazou je stále očkování.

Encefalitidou se klíště nakazí z krve drobných živočichů, jako jsou myši, ježci, zajíci nebo ptáci. Virus se pak množí v jeho slinných žlázách, po přisátí se tedy ihned přenáší na hostitele. Tím nemusí být jen člověk, ale třeba i větší savci, nejčastěji krávy. "K přenosu viru na člověka může dojít i pitím nepasterizovaného mléka od hospodářských zvířat. Virus je možné zničit jedině pasterizací. Proto je vždy bezpečnější konzumovat pouze tepelně upravené mléčné výrobky,” vysvětluje Petra Kottová z laboratoře SYNLAB.

 

Příznaky klíšťové encefalitidy mohou být zcela skryté

Onemocnění má dvě fáze. V té první putuje virus krví a lymfou člověka, čímž se šíří do jeho lymfatických tkání. V druhé fázi pak onemocnění proniká až do mozkomíšního moku.

 

U nakaženého člověka se po přenosu encefalitidy rozvíjejí nejprve nespecifické příznaky. Většinou však připomínají běžné nachlazení, a proto bývají často přehlíženy. Po nákaze v okolí přisátí klíštěte navíc nezůstává červená skvrna, jako tomu bývá u některých případů boreliózy, a onemocnění se na první pohled těžko rozpozná.

 

 

"První fáze klíšťové encefalitidy probíhá zpravidla bez výrazných příznaků. Může se objevit zvýšená teplota a bolesti kloubů a svalů jako při chřipce. Organismus si s prvotním útokem nemoci obvykle hravě poradí a následuje úleva. Onemocnění však může dojít i do druhé fáze, a to přibližně 5 až 10 dní od počátku prvních příznaků. Ta už ale mívá výraznější průběh, například v podobě zánětu mozku a mozkových blan,” uvádí lékař Vít Nádvorník.

 

K příznakům druhé fáze onemocnění patří vysoká horečka, bolest hlavy, zvracení, poruchy spánku, světloplachost, třes, křeče nebo obrna končetin a poruchy vědomí. Docházet může i k poškození nebo odumírání nervových buněk. Po prodělání nemoci tedy mohou zůstat trvalé následky jako poruchy psychiky nebo trvalé obrny, převážně končetin. V České republice na klíšťovou encefalitidu ročně několik nakažených umírá.

 

Encefalitidu odhalí laboratorní vyšetření krve

Pokud člověk napadený klíštětem není naočkován vakcínou proti encefalitidě, měl by si nechat odebrat a vyšetřit krev co nejdříve po zaznamenání prvotních příznaků, tedy po inkubační době, která trvá 7–14 dní. "V první fázi onemocnění lze diagnózu zjistit na základě přítomnosti virové RNA v krvi pacienta, která prokáže, zda je virus aktivní,“ říká Petra Kottová. Většina pacientů však navštěvuje ordinace lékařů až v druhé fázi onemocnění, kdy stanovení RNA již nemá význam.

 

 

Po přechodu do druhé fáze nemoci se z krve zjišťuje přítomnost protilátek třídy IgM a IgG, kterými se organismus začne proti viru přirozeně bránit. Tvoří se přibližně po 2 až 5 týdnech od nákazy. "O probíhající infekci svědčí pozitivní nález IgM protilátek. V případě pozitivního výsledku obou druhů protilátek se stanovuje takzvaná avidita IgG protilátek, která pomáhá s určením stádia nemoci,“ dodává Ing. Petra Kottová.

TN.cz