Lék na koronavirus

V USA zastavili testování vakcíny. Úřady se bojí vedlejších účinků

Ve světě se mluví o brzkém očkování proti koronaviru
Zdroj: TV Nova
Podání vakcíny - ilustrační foto
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
20.9. 2020 7:34
Téma:

Mezinárodní společnost AstraZeneca je jednou z těch, které vyvíjí potenciální vakcínu na koronavirus. U dvou britských dobrovolníků se však po podání vakcíny objevily vážné neurologické problémy. Na základě vyjádření odborníků společnost testování vakcíny pozastavila.

Společnost AstraZeneca podle informací zahraničních médií potvrdila, že u dvou pacientů z Velké Británie se po podání vakcíny objevilo neurologické onemocnění. Společnost uvedla, že první účastník dostal dávku vakcíny předtím, než se u něj objevil zánět míchy, známý jako myelitida. U druhého dobrovolníka, u kterého se zánět projevil, nastoupily příznaky až po podání druhé dávky vakcíny.

 

Zánět míchy je často typický pro ty, kteří prodělali úraz. Mívá trvalé následky. Pacienti, kteří myelitidou trpí, mívají vysokou teplotu, trpí bolestí zad a postupně jim oslabují ruce i nohy. Pokud zánět zasáhne oblast šíje, může dojít i k ochrnutí dýchacích svalů.

 

 

"Pokud existují dva případy, pak to začíná připomínat nebezpečný vzorec. Pokud se ve skupině, na které se vakcíny testují, objeví třetí případ neurologického onemocnění, může vývoj této vakcíny skončit," řekl odborník na vakcíny Oregonské univerzity pro vědu a zdraví Mark Slifka.

 

V Británii, Brazílii, Indii a Jižní Africe byly po krátké pauze znovu zahájeny série testů, v USA však byly pozastaveny. Podle zahraničních médií dostalo vakcínu AstraZeneca zhruba 18 tisíc lidí z celého světa.

 

 

Zkušební protokol společnosti AstraZeneca podle Mirroru uvádí, že cílem testování je vakcína s 50% účinností. Pokud je vakcína účinná jen z poloviny, je podle zahraničních médií možné, že společnost pokusy předčasně zastaví a vládu požádá o povolení vakcínu uvolnit pro nouzové použití.

 

Účastníky AstraZeneca ujišťuje, že je nepravděpodobné, že by neurologické onemocnění bylo spojené s vakcínou. "Neexistují dostatečné důkazy, aby bylo možné s jistotou říci, že tato onemocnění s vakcínou souvisela nebo ne," tvrdí společnost. V Británii testy následně obnovila.

 

 

Povolení na jejich obnovení v USA však nezískala. Odborník na infekční choroby Mark Goldberger prohlásil, že rychlé zahájení pokusů v zahraničí považuje za "trochu znepokojující", zejména vzhledem k nedostatku podrobných informací o příznacích pacientů.

 

Americký Národní zdravotní institut v prohlášení uvedl, že se teprve uvidí, jestli nástup nemoci u účastníků studie byl náhodný, nebo jestli s vakcínou přímo souvisí. "Pauza umožní další zhodnocení, což je v souladu se standardní praxí," prohlásili zástupci institutu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz