Očkování

Vakcína Sputnik V je v Evropě. Maďarsko obešlo EU a začalo očkovat

Martina Nášelová
Martina Nášelová
10.2. 2021 21:06
Téma:

Evropská léková agentura přijala podle ruských médií žádost o registraci vakcíny Sputnik V. Pokud Evropská unie Sputnik schválí, mohlo by Rusko svou vakcínu, která však stále vyvolává obavy kvůli nedostatečnému testování, začít dodávat i do zemí Evropské unie.

Po celém světě už se používá v boji proti koronaviru třeba americká, britská, ale také ruská vakcína. Ta je zatím v unijních zemích tabu. Už brzy by se jí ale mohlo očkovat i v České republice. Ruský Sputnik musí ovšem počkat na schválení Evropskou unií.


Maďarsko na schválení Evropské unie nečekalo a rozhodlo se nakoupit ruskou vakcínu po vlastní ose. "Kdo je rychlý, zachraňuje životy, kdo je pomalý, životy ztrácí. My nemůžeme čekat na Brusel. Jednání ohledně vakcíny jsme započali s Ruskem i Čínou už loni,“ vysvětlil maďarský premiér Viktor Orbán.

 


Že by neměla existovat žádná politická tabu pokud jde o vakcíny a záchranu životů, připustil v minulých dnech i rakouský kancléř Sebastian Kurz. Ten zároveň řekl, že Rakousko by dokonce ruskou vakcínu po schválení mohlo vyrábět.

 

Ruská vakcína Sputnik má podle výzkumů účinnost téměř 92 procent. Zatím však není jasné, jak chrání proti mutacím. V souvislosti s nimi má problémy Jihoafrická republika. Proti tamní mutaci totiž nefunguje látka od firmy AstraZeneca, kterou země nakoupila.

 

 

"Místo vakcíny AstraZeneca budeme používat vakcínu Johnson a Johnson. Bylo prokázáno, že vakcína Johnson a Johnson je účinná proti jihoafrické variantě koronaviru,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Jihoafrické republiky Zwelini Mkhize.


Jihoafrická republika chce zároveň již nakoupenou vakcínu od firmy AstraZeneca nabídnout jiným státům. Buď ji prodat, nebo vyměnit.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

jh TN.cz