OČKOVÁNÍ V EU

Vakcíny v EU nejsou rozdělovány férově! PŘEHLED po státech

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 20:53
16.3. 2021 19:11
Téma:

Celý svět řeší očkování proti nemoci covid-19. Rychle se rozjíždí také v Evropské unii, která ale bývá často kritizována, že vakcín nezajistila dostatek. Nyní se objevil další problém. Vakcíny prý nejsou rozdělovány férově. Podívejte se na přehled toho, kolik vakcín dostaly jednotlivé státy EU.

Očkování proti koronaviru se na většině planety už naplno rozjíždí. Mezi premianty patří Izrael, Velká Británie a Spojené státy americké.

 

Evropská unie bohužel pokulhává. Státy EU se navíc nyní dostaly do sporu. Podle dostupných údajů totiž vakcíny v rámci unie nejsou rozdělovány rovnoroměrně. 

 

Například Malta vyočkovala na jeden milion obyvatel už 251 936 dávek. Přesný počet dodaných vakcín ale země jako jediná nezveřejnila. Z přepočtu na milion obyvatel je ale vidět velký rozdíl. Například Slovensko, které je na druhém místě, od Evropské unie obdrželo přes 162 000 dávek vakcín na milion obyvatel. 

 

Přehled vakcín v EU

 

Naopak na opačném konci žebříčku je například Bulharsko, které zatím obdrželo pouhých 64 tisíc vakcín na milion obyvatel. Následuje Lotyšsko s necelými 71 tisíci dávkami. 

 

Česká republika je se zhruba 150 tisíci dávkami na milion obyvatel uprostřed. Problémem Česka je podle opozice a odborníků především neschopnost dodané vakcíny rychle vyočkovat. Například k úterý 16. března jich v republice bylo nevyužitých 242 623.

 

 

Celou situaci už řeší rakouský kancléř Sebastian Kurz. Do Rakouska za ním v úterý odletěl také premiér Andrej Babiš (ANO), aby ho podpořil. 

 

Evropská unie se brání tím, že si za problémy můžou jednotlivé státy samy. Některé země si totiž prý zažádaly o více vakcín od jiné firmy než jiné země. Firmy, které vakcíny vyrábějí, se přitom potýkají s problémy s výrobou. Například společnost AstraZeneca oznámila, že v následujících týdnech dodá výrazně méně vakcín, než slíbila.

Kritika na Evropskou komisi a radu se snáší i z řad českých europoslanců: 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Hana Jelínková TN.cz