nová studie

Vědci hlásí průlom! Alzheimer dokážou odhalit o 20 let dříve

Demence - stáří
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
2.8. 2019 14:44
Téma:

Vědci z Washingtonově univerzity hlásí nový průlom v boji s Alzheimerovou chorobou. Podle krevních testů by mohli lékaři nemoc odhalit dvacet let před jejím propuknutím. Nový objev může také pomoci nalézt účinnější lék na Alzheimera nebo zpomalit průběh choroby.

Odborníci z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis se zaměřili na boj s Alzheimerovou chorobou. Podařilo se jim vyvinout krevní test, díky kterému dokážou chorobu objevit dvacet let před jejími prvními příznaky.

 

Krevní test zkombinovali s genetickým testováním. Jejich výzkumu se účastnilo 158 lidí starších padesáti let. Úspěšnost byla až 94 %. Nová studie by podle doktorky Suzanne Schindlerové mohla urychlit také proces nalezení nového a účinnějšího léku na Alzheimerovu chorobu.

 

"Hodnota testu spočívá v identifikování lidí v počátku nemoci. Lidé by teoreticky pak nepokračovali v rozvoji demence. Musí se to samozřejmě prokázat, ale myslíme, že by to mohlo fungovat. K tomu však musíme mít dobrý test," uvedla pro Dailymail doktorka Schindlerová. Krevní testy by mohly také pomoci nemoc alespoň zpomalit.

 

Hrozí vám Alzheimer? Vyzkoušejte jednoduchý test zde.

 

Alzheimer je podle Eurostatu sedmou nejčastější příčinou smrti v Evropské unii. V roce 2016 na nemoc zemřely čtyři procenta Evropanů, tedy 219 tisíc lidí.

 

 

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se od roku 2013 do roku 2017 v České republice zvýšil počet lidí s chorobou o 41 procent. Počet se může podle pojišťovny navýšit i v dalších letech.

TN.cz