další symptom

Vědci objevili nový příznak covidu-19. Mohl by pomoci včas odhalit nemoc

Žena s kapesníkem
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
5.12. 2020 5:40
Téma:

Koronavirus doprovází ve většině případů řada příznaků, mezi ty známé patří teplota, suchý a dráždivý kašel, zadýchávání nebo ztráta čichu a chuti. Vědci z barcelonské univerzity však varují před novým symptomem. Ten by podle nich mohl být klíčovým při včasném diagnostikování covidu-19.

Podle odborníků je novým symptomem zvláštní pocit v nose. Ten by mohl být velmi důležitý, jelikož se projevuje hned v začátcích onemocnění. Lékaři by tak díky němu mohli včas odhalit virus v těle.

 

"Přítomnost nosních příznaků a jejich raný výskyt by mohly usnadnit včasnou diagnostiku covidu-19. Lidé by se tak mohli dřív sociálně distancovat,“ citoval portál Mirror experty.

 

 

Vědci ve své studii zkoumali 35 nakažených pacientů a zaměřili se především na to, jaké příznaky nemoc doprovázely. Více než 68 % infikovaných uvedlo, že mělo zvláštní pocit v nose.

 

Někteří nemocní si stěžovali na nadměrnou suchost, jiní měli neustále pocit, že jim kape z nosu. Tyto příznaky se navíc vyskytovaly spolu s dalšími a častějšími symptomy. Trvaly v průměru 12 dní. 

 

Nejčastější je podle dat za období od 15. srpna do 26. října ztráta čichu a chuti. Výskyt těchto symptomů vzrostl ve všech věkových skupinách. Ať už se u lidí projeví jakýkoli náznak, že by mohli být nakažení, odborníci doporučují okamžitou izolaci a sociální distancování.


Vědci odhalili další následky covidu-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz