ochranné pomůcky

Vědci ukázali, jak se virus šíří při kašli v roušce, respirátoru či štítu! VIDEO

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
12.5. 2020 14:37
Téma:

O ochranných pomůckách se už dlouho vedou debaty. Řeší se, zda má vůbec smysl nosit roušku či jak moc je účinný respirátor. Irské výzkumné centrum ukázalo, jak se virus dokáže šířit, když na sobě máme různé ochranné pomůcky a když se naopak ničím nechráníme.

Na videu je jasně vidět, že přestože na sobě máme ochranné pomůcky, nedá se viru v šíření úplně zabránit. Svůj účel ale plní - podíváme-li se na záběry, kde kašlající člověk nemá na obličeji žádnou ochranu, všimneme si významného rozdílu. Částice se v tomto případě dostávají daleko.

 

Pokud má na sobě kašlající člověk chirurgickou roušku, virus se sice dostane ve velkém množství ven, pohybuje se ale podstatně menší rychlostí a ve větší blízkosti nakaženého člověka. U respirátoru a ochranného štítu je efekt ochrany ještě silnější.

 

 

Experiment provedl doktor Kevin Nolan z dublinského výzkumného centra, aby ukázal, jak se může Covid-19 přenášet kýcháním, kašláním, nebo dokonce i samotným dýcháním. Použil k tomu technologii, která využívá světlo k zobrazení tekutin a plynů. "Na videu můžete vidět, jak rychle se dokážou částice, které obsahují virus, pohybovat," vysvětluje doktor Nolan.

 

Cílem výzkumu bylo především lidem ukázat, jak je důležité dodržovat odstupy. Při kýchnutí či zakašlání se částice dokážou dostat opravdu daleko do osobního prostoru lidí kolem nás. "Musíme dál dodržovat odstupy. Riziko infekce Covid-19 souvisí s tím, jak vzdálení od sebe lidé jsou," uvedl spoluautor videa profesor Ronan Cahill.

 

Od 25. května už Češi nebudou muset na veřejnosti nosit roušky. Platí však, že musí dodržovat alespoň dvoumetrové odsupy. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz