TRAGICKÝ POŽÁR

Vejprtští hrdinové: Policista vběhl do hořícího domu, druhý oživoval raněné

František Nyklas
František Nyklas
20.1. 2020 20:28
Téma:

Na záchraně životů při požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Ústecku se výrazně podíleli i dva policisté. Ze zakouřených prostor se snažili dostat mentálně postižené a dávali jim první pomoc. Ze 27 lidí zůstávají v nemocnicích údajně tři pacienti, jeden z nich stále bojuje o život. Při požáru zahynulo osm lidí.

Rutinní služba se policistům změnila ve vteřině. Patřili mezi první, kteří přijeli k hořícímu domu. Jeden z nich vběhl do zakouřených pokojů a s nasazením vlastního života začal vytahovat přiotrávené klienty domova. Sám se při tom přiotrávil kouřem.


"Jsou i mezi policisty chlapi, kteří svůj výkon berou jako své poslání. A tady ten policista je toho důkazem," prohlásil jeden ze zasahujících hasičů.


"Policistovi bych chtěl určitě poděkovat za to, že měl odvahu se vrhnout do kouře a dýmu. A jistě jsou mu vděčni všichni klienti, kteří byli i díky němu zachráněni," řekl ředitel Domova pro zdravotně postižené občany ve Vejprtech Viktor Koláček.

 

 


Uznání podle hasičů zaslouží ještě jeden policista. Ten od svého kolegy klienty, z nichž mnozí byli v tu chvíli v bezvědomí, přebíral a snažil se je oživovat.


"Velmi si vážíme všech projevů uznání, kterých se nám dostalo. Necítíme se být však hrdiny, jednali jsme tak, jak by se v této situaci zachoval každý z nás," uvedli společně oba policisté Jakub Ježko a Martin Marek.


Záchrana mentálně postižených, z nichž mnozí kvůli svému handicapu ani neměli pud sebezáchovy, byla i pro zkušené hasiče psychicky vyčerpávající. "Jeden schovaný za rohem, druhý byl ve skříni. Ten byl za postelí, takže pro ty kluky to byla hrozná práce," přiblížil náročnost zásahu jeden z hasičů.

 


O život přišlo osm klientů, dalších 27 skončilo v nemocnicích. V nich zůstávají v tuto chvíli tři lidé. Jeden z nich stále bojuje o život. "Jeden pacient, který je hospitalizovaný v chomutovské nemocnici, je ve vážném stavu a je napojen na plicní ventilaci," uvedla mluvčí Krajské zdravotní a.s. Ivo Chrástecký.


O něco lépe se daří pacientovi s popáleninami. A zraněného, který leží v Mostě, lékaři už přemístili z jednotky intenzivní péče na standardní lůžko.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz