Schůze Sněmovny

Vyšší daně na alkohol, cigarety a hazard sněmovna nedořešila

Téma:

Vyšší rodičovský příspěvek, nebo vyšší spotřební daň na alkohol, tabák a hazard - to jsou body, kterými se poslanci chtěli v úterý zabývat na schůzi sněmovny, která začala odpoledne. Jako první bod se řešil vládní daňový balíček, sněmovna se nicméně k hlasování nedostala.

Poslanci v prvním čtení měli projednat vládní návrh na zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc - na 300 tisíc korun. Podle předlohy by ho měli od ledna dostávat rodiče novorozenců i dětí do čtyř let - a to nejen nově narozených, ale i ti, kteří kteří budou příspěvek v tu dobu ještě pobírat.

 

Jako první se ale na řadu dostal vládní daňový balíček, který od ledna počítá se zvýšením spotřební daně na cigarety, tabák a líh a také daně z některých hazardních her. Vláda argumentuje tím, že zvýšení daní pomůže v boji se závislostmi, opozice v tom ale vidí pouze prostředek k vybrání dalších peněz do rozpočtu.

 

Po několikahodinové diskuzi se nicméně sněmovna nedostala k hlasování, jednání bylo odloženo na středu ráno.


Tento týden se poslanci budou zabývat i zákony vrácenými Senátem - například o tom, zda mírnou toleranci alkoholu u vodáků rozšířit i na cyklisty, nebo zda a které obchody mají mít zavřeno o státních svátcích.

 


Hned na úvod schůze složili poslanecký slib Ondřej Babka a Petr Bendl, kteří získali mandát po poslankyních Maxové a Vrecionové, které byly zvoleny do europarlamentu. Schůze potrvá do pátku, poté se poslanci rozjedou na prázdniny a na další řádné schůzi se sejdou až v září.

pez, Bára Divišová TN.cz