sexuální obtěžování

"Vím, co bych ti strčil do pusy!" Silvie popsala sexuální útoky

Znásilnění - ilustrační foto - 9
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Může se to stát každé ženě.
Téma:

Světem hýbe kampaň MeToo. Ženy po celém světě na sociálních sítích sdílí své příběhy o sexuálním obtěžování a znásilnění. Jednou z nich je i Silvie Lauder, redaktorka týdeníku Respekt, která se této problematice věnuje dlouhodobě. Ta se s obtěžováním a sexuálními narážkami potýká od dětství a tak se rozhodla zapojit do kampaně a na svém Facebooku sdílet své zážitky.

"Poprvé se mi to stalo, když mi bylo dvanáct, naposled před dvěma týdny. To je šestadvacet let pokřikování, osahávání a dalších nepříjemných situací, které vám zkazí den. A pamatujete si je léta poté," sdílela Silvie na úvod svých zážitků.

 

"Jedu tramvají, nade mnou stojí chlap a masturbuje. Bylo mi osmnáct, dodnes je mi slabo, když si na to vzpomenu," popsala své hrůzné zážitky.

 

"Jsem v klubu, přijde za mnou kluk a bez jediného slova na úvod se zeptá, jestli polykám. Jdu kolem stavby a dělník na mě zakřičí, že mám hezká vemena," pokračuje Silvie.

 

Máte podobné zážitky jako Silvie? Týká se tato problematika i vás nebo někoho z vašeho okolí? Svěřte se nám na redakčním emailu a pomozte sdílením svého příběhu i ostatním ženám, aby se necítily, že v tom jsou samy. Své příběhy posílejte na zpravy@nova.cz.

 

"Další zážitek je z obchodního centra. Jela jsem na eskalátoru, těsně za mnou jede chlápek a dýchá mi na krk. Pak mě pronásleduje na nástupiště do metra a dokonce do vagónu."

 

 

"Jdu po Václaváku a muž, který tam stojí jako živá socha mi řekne: ´Já vím, co bych ti strčil do tý tvojí červený pusy.´ O kus dál, u Muzea mě míjí chlap, chytne mě za zadek a má oplzlé řeči," popsala Silvie pouze zlomek ze svých zážitků. A podle jejích slov to byly ty slabší, méně závažné.

 

Poté, co Silva sdílela tyto zážitky na sociálních sítích, objevili se i tací muži, kteří status začali hanlivě komentovat. "Ty vemena, v duchu jsem pronesl to samé, když jsem ji viděl poprvé," komentoval příspěvek Jiří.

 

"Mě by tedy zajímalo, jestli polyká," přidal se Josef. "Ko*y má pěkný, to mě taky hned zaujalo," přidal se Jaroslav. "Někdo by jí měl rozkopat držku, ať má pořádnej důvod kvičet. Já myslel, že pokřikovat na kur*y, je v pohodě," přidal se Tomáš.

 

Problematika sexuálního obtěžování a zneužívání žen se neomezuje pouze na fyzické napadení nebo znásilnění. Jde také o oplzlé poznámky a narážky, proti kterým se ženy mnohdy bojí bránit, protože si myslí, že je to zbytečné a nikam by to nevedlo. A tak raději mlčí, nechají si všechno líbit a mnohdy dokonce obviňují samy sebe.

 

 

Kampaň #MeToo vznikla právě proto, aby se o této problematice začalo více mluvit veřejně, a aby se ženy nebály sdílet své zážitky a bránit se proti tomuto druhu napadání.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čtyři pravidla, jak zabránit sexuálnímu obtěžování dětí
Jdeš na vysokou školu? Pozor na sexuální obtěžování

kik TN.cz