KORONAVIRUS V ČESKU

Nová opatření vlády: Pendlerům přitíží, rodičům a OSVČ uleví

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Michaela Trochová
Publikováno 19. 3. 2020
Téma:

Vláda zpřísnila po svém čtvrtečním zasedání některá již platná mimořádná opatření. Dotknout se například pendlerů. Přinesla ale i pozitivní zprávy ohledně kompenzací pro firmy a lidi bez práce a také ohledně ošetřovného.

"Jsem rád, že občané nepropadají skepsi, jsou kreativní a solidární. Jsem na vás hrdý," řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na úvod tiskové konference, na které vláda informovala o dalších postupech a vývoji některých nařízení.

 

Zásoby. Obchody mají podle premiéra zásob dostatek, pokud jde o potraviny nebo drogerii. Dlouhodobě chybí jen ochranné pomůcky, jako roušky a respirátory, ty už mají být skutečně na cestě. "Děkuji za to Janu Hamáčkovi, je to jeho zásluha," potvrdil premiér. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) potvrdil, že se budou distribuovat do krajů, vedle lékařů a záchranářů také řidičům MHD. S kraji je již na postupu přerozdělování domluvený. "Pro všechny zatím nebudou, miliony jich tu budou snad počátkem příštího týdne. Neplánujeme je ale hned všechny rozdat, je třeba vytvořit rezervy," vysvětlil Hamáček. Věří, že i tak se situace uklidní.

 

Zpřísnění pro pendlery. "Nechceme nikoho poškodit, ale potřebujeme spolupráci těchto lidí. Dosud byla velkou mezerou opatření, ke kterým jsme se uchýlili," uvedl Hamáček. Hranice totiž překračuje řada lidí i neoprávněně. "Od půlnoci z pátku na sobotu nebude do zahraničí vpuštěn nikdo, kdo kromě stávajícího dokumentu od zaměstnavatele nebude mít i takzvanou knížku přeshraničního pracovníka. Do té mu policie bude potvrzovat datum každého přejezdu hranic. Tím si ujasníme, kdo je skutečně pendler a dojíždí pravidelně, falešné přes hranice pouštět nebudeme," popsal Jan Hamáček.

 

 

Ošetřovné pro děti do 13 let. Jana Maláčová, sociálnědemokratická ministryně práce a sociálních věcí uvedla, že ošetřovné by se mělo týkat dětí až do 13 let. Nárok budou mít také rodiče na děti umístěné ve stacionářích, které jsou nyní zavřené. "Platit bude zpětně," dodala ministryně. Většině rodičů, kteří si o ošetřovné se zavřením škol zažádali, totiž původní ošetřovné končí ve čtvrtek nebo pátek, o peníze tak nepřijdou.

 

Ošetřovné pro OSVČ. Necelých 14 tisíc korun za měsíc dostanou i živnostníci, kteří museli zůstat doma se svými dětmi do 13 let věku. Proplácet ho bude ministerstvo průmyslu a obchodu. Ošetřovné nesmí ovšem čerpat druhý rodič, který je v zaměstnaneckém poměru, na jedno dítě ho lze čerpat jen jednou.

 

Příspěvek na mzdy. Aby firmy nepropouštěly, budou dostávat od státu příspěvek na mzdy zaměstnanců, kteří jsou v karanténě. Peníze, které firmy vydají na nemocenskou svých pracovníků v karanténě, jim stát vrátí. "Také firmy, které musely ukončit svou činnost, budou vyplácet zaměstnancům sto procent mzdy, stát jim poté refunduje 80 % této částky," uvedla Jana Maláčová. To se týká například zavřených restaurací, obchodů nebo fitness center. Předpokládá, že se to dotkne asi sta tisíc lidí, jde jim přimárně o ochranu pracovních míst.

 

 

Nová opatření na podporu ekonomiky. Bezúročné úvěry s odkladem splátek by mohly pomoci překonat firmám a podnikatelům toto krizové období. Ministr průmyslu a obchody a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) slíbil na program bezúročných půjček pro podnikatele vydělit dalších deset miliard korun.

 

Důchodci do obchodů ráno. Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví (za ANO), uvedl, že se mění otevírací čas obchodů určený pro důchodce. Nově budou s platností od zítra nakupovat v čase od 7:00 do 9:00 ráno, což lépe vyhovuje jejich obvyklým návykům. Do obchodů nebude moci v té době nikdo jiný, než senioři nad 65 let a nově také handicapovaní lidé. Původně vymezený čas od 10:00 do 12:00 se tím ruší.

 

Na celou tiskovou konferenci po čtvrtečním jednání vlády se můžete podívat zde: 

Související témata:
TN.cz