Jednání vlády

Vláda schválila nouzový stav do 21. února. Prodávat se smí více zboží

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:05
18.1. 2021 12:11
Téma:

Na pondělní schůzi se vláda dohodla, že požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu až do 21. února. Přechod z pátého stupně na čtvrtý zatím nehrozí, do škol se další děti vracet nebudou. Vláda zároveň schválila, že od úterý se budou moci v obchodech prodávat školní a kancelářské potřeby a dětské oblečení a obuv.

Nouzový stav by měl podle vlády platit až do 21. února. Návrh schválila na pondělním jednání a předloží jej k hlasování Poslanecké sněmovně.

 

"Jakkoliv se situace zlepšuje, ta čísla postupně klesají, rozhodně to není nic, co bychom měli oslavovat. Mezidenní nárůsty jsou stále v tisících, je to stále riziko pro zdravotní systém," okomentoval rozhodnutí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

"Nouzový stav je nutností. Epidemie není nic, co by se dalo rychle vyřešit. Kdybychom uvolnili naráz všechna opatření, může se stát, že během tří týdnů bude trojnásobně překročena kapacita českého zdravotnického systému. Toto se nestane a nesmí se stát," doplnil jej ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

 

"S největší pravděpodobností v Česku už koluje britská varianta viru. Zdá se, že v současné době zhruba 10 % prověřovaných vzorků může obsahovat tuto variantu," upozornil Blatný.

 

Od úterý bude možné v maloobchodech prodávat sortiment papírnictví a dětské oblečení a obuv. "Množí se požadavky rodin, aby byla možnost koupit malým dětem oblečení a obuv. Chápeme, že někteří lidé mohou mít s internetem problém," vysvětlil rozhodnutí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

 

Podle Hamáčka není opuštění pátého stupně zatím ve hře. "Je to reakce na aktuální realitu," řekl. Nerozvolní se ani opatření týkající se škol, informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO).

 

 

"Je potřeba dosáhnout stabilizace stavu. Jakmile to bude možné, deváté ročníky a maturanti půjdou do školy jako první. Termín ale zatím nemohu sdělit," uvedl Blatný.

 

Na pondělní schůzi vláda schválila i novelu zákona o kompenzačním bonusu, díky které budou moci čerpat 500 korun denně i lidé v insolvenci. Prodlouží se i program COVID - Lázně, aby lidé mohli vouchery využívat i v roce 2021. Taxi služby podle Havlíčka dostali status mobilní provozovny, takže budou moci také dostávat kompenzační bonus 500 korun.

 

 

Vláda se také dohodla na vybudování očkovacího centra v prostorech O2 universum v Praze, kde by mělo být denně naočkováno až 10 tisíc lidí denně.

 

TN.cz