Domácí

Schillerová: Na kompenzace dosáhne víc lidí, delší nouzový stav podpořím

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí ve Snídani s Novou mimo jiné prozradila, kolik lidí už obsloužil registrační systém k očkování proti covidu-19. Mluvila také o prodloužení nouzového stavu nebo o kompenzacích pro lidi zasažené opatřeními.

"Novela zákona o kompenzačním bonusu se především bude týkat lidí, kteří jsou v úpadku, v insolvenci. Dosud jsme jim nemohli kompenzace ve výši 500 korun na den vyplácet, bránil tomu rámec vydaný Evropskou komisí. Minulý týden jsme ale získali její předběžný souhlas," uvedla Schillerová před pondělním jednáním vlády, kde se má vše řešit. Peníze by přitom živnostníci měli dostat i zpětně od října, kdy se vrátil nouzový stav a restrikce.

Kabinet by se měl na odpoledním zasedání zabývat také dalším prodloužením nouzového stavu. Ten aktuálně platí do 22. ledna. "Předpokládám, že to bude dnes ministrem zdravotnictví navrženo, předpokládám, že navrhne lhůtu 30 dnů, protože sice máme mírné zlepšení, ale zatím to nejsou čísla, která by nás naplňovala velkým optimismem," tvrdí ministryně. Nouzový stav je podle ní důležitý, protože umožňuje například nasazení vojáků. A je tak připravená jeho protažení podpořit.

Promluvila také o případném rozvolnění restrikcí a otevření některých obchodů, které avizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Už od úterý by se tak mohla znovu otevřít například papírnictví nebo obchody s dětským oblečením.

"Ono se to pořád vyvíjí, já jsem v těchto vyjádřeních velmi opatrná, dnes si vyslechnu argumenty. Debata o tom pravděpodobně takto bude. Já s tím asi nebudu mít problém," myslí si ministryně financí.

Související obsah

Hájila také spuštění registračního systému, v němž se lidé nad 80 let mohou hlásit k očkování proti covidu-19. Systém podle ní začal vznikat 23. prosince. "A funguje, dnešním dnem je 155 389 registrací a rezervací 45 655," přidala čerstvá čísla z pondělního rána. Podle ní systém vznikl v řádu dnů, nebyl čas ho testovat a problémy se daří řešit.

Registrační systém měl po spuštění velké problémy. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz