opatření kvůli koronaviru

Vláda rozhodla o uzavření kolejí pro studenty. Po nátlaku změnila názor!

Zavřené studentské koleje
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
13.10. 2020 10:15
Téma:

Vláda dlouhodobě čelí kritice, že její nařízení jsou chaotická a po vyhlášení nových opatření tomu není jinak. V pondělí padlo rozhodnutí, že až na několik výjimek musí studenti do středy opustit vysokoškolsko koleje. Po bouřlivé reakci, kdy nejen studenti upozorňovali na to, že mohou skončit na ulici, ministr školství toto nařízení přehodnotil.

V pondělí vláda oznámila, že se studentům vysokých škol zakazuje pobyt na kolejích, pokud mají na území České republiky jiné bydliště. Výjimku stanovila pro studenty, kteří mají praktickou výuku, kterým byla uložena pracovní povinnost například v nemocnicích a také pro zahraniční studenty. 

 

Proti opatření se zvedla vlna kritiky, a to nejen z řad studentů. "Už třetí rok bydlím v Praze, sice na koleji, ale i jako student mám klasickou pracovní smlouvu a NEMŮŽU si dovolit nepřijít do práce," napsala na twitteru studentka Tereza.

 

Mnozí studenti se navíc ani nemají kam vrátit, přestože mají bydliště například u svých rodičů. Na nalazení jiného bydlení jim vláda navíc dala jeden jediný den. Opatření totiž vyhlásila od středy 14. října.

 

 

"Většinou se mi daří nalézat to zrnko logiky skryté ve vládních opatřeních vůči koronaviru, jakkoli zmateně a náhodně můžou ty kroky vypadat, ale opravdu vláda dala studentům na kolejích cca 26 hodin na to, aby se sbalili a vypadli?" podivil se student Jan.

 

"Zákaz pobytu studentů na vysokoškolských kolejích je omyl. Někteří nemají kam jít, většina se vydá k rodičům spadajícím do rizikové skupiny lidí," vyjádřil se k opatření zastupitel Jihomoravského kraje Jiří Nantl (ODS). 

 

Ani rektory nenechalo nařízení chladnými. "Vyklizení kolejí není legrace. Jsem zavalena žádostmi studentů, kteří ze dne na den nemají kam jít. A mají den na to, aby se odstěhovali. Může nám rektorům být dána alespoň pravomoc v odůvodněných případech udělit výjimku? Za těmi čísly jsou lidské osudy," napsala na twitteru rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

 

 

Proti zákazu bydlení na kolejích vznikla dokonce i petice, kterou během úterního rána podepsalo téměř tisíc lidí. Než redakce TN.cz stihla získat vyjádření od univerzit, jak budou postupovat, rozhodnutí vlády se změnilo.

 

"S ministerstvem zdravotnictví se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojeni. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty," informoval v úterý dopoledne ministr školství.

 

Každý student se tak může rozhodnout, jestli na koleji zůstane, anebo odjede. "Pokud bude chtít v ubytování pokračovat, doručí čestné prohlášení obsahující důvody, pro které vyhodnotil odjezd do místa bydliště jako rizikový," uvedla Univerzita Karlova. V případě odjezdu ukončí ubytovací smlouvu bez jakýchokoliv sankcí, upřesnila.

 

 

"Pokud mají studenti obavy z návratu domů z důvodu možnosti nakažení členů domácnosti, ministerstvo zdravotnictví nabízí univerzitám možnost otestování prostřednictvím mobilních odběrových týmů," vyjádřil se ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

 

"Jestliže se student nechává testovat a čeká na výsledky, může do doby zaslání výsledku zůstat na koleji. V případě pozitivního výsledku zůstává na koleji v izolaci," dodal.

 

Podívejte se na záznam pondělní tiskové konference, na které vláda oznámila nová opatření:

TN.cz