dřívější odlet

Vlaštovky už mizí do teplých krajin. O měsíc dřív, než v jiné roky

vlaštovky na drátě
Zdroj: CHKO Žďárské vrchy
Téma:

Vlaštovky už se začínají shromažďovat na elektrických vedeních, a proto lidé začali diskutovat, zda jejich předčasný odlet znamená brzký nástup zimy. Jejich odlet ale závisí na více podmínkách.

Hejna vlaštovek a jiných druhů ptáků na elektrických drátech rozpoutaly diskuzi. Odlet ptáků mají lidé spojený spíše se zářím, proto se ptají, co se děje.


O fotky shromažďujících vlaštovek se podělili na svých facebookových stránkách také CHKO Žďárské vrchy: "Jiřičky a vlaštovky už se chystají k odletu, rorýsi už odletěli," informovali.

 

 


Podle mluvčí české společnosti ornitologické Zuzany Karlíkové odlet v půlce srpna až tak neobvyklý není. "Je možné, že vyhnízdili dříve, nebo že ty podmínky jsou pro ně takové, že už se začínají chystat," sdělila Karlíková s tím, že nedokážou přesně říci, co ptáky vede k tomu, že se některý den seberou a začnou v hejnech odlétat.


Specifický důvod, který by popohnal vlaštovky ke dřívějšímu odletu momentálně není, i počasí je v Čechách dobré. "Vliv může mít možná sucho. Nemají už tolik potravy, a proto se rozhodnou, že už je čas letět na jih. Ale to jsou jenom dohady,"  řekla Karlíková.

 


Obvykle vlaštovky odlétají o něco dříve než jiřičky, a to v první polovině září. Jiřičky v druhé polovině září a někdy si pobyt v Čechách prodlouží až do začátku října. Odlet záleží hlavně na počasí a také na tom, kdy jejich hnízda opustí poslední mláďata.


Vlaštovky i jiřičky čeká po opuštění hnízda náročná cesta. Musí nabrat dostatečné tukové zásoby, aby cestu přes Středozemní moře a Saharu až do střední a jižní Afriky zvládly. Do Čech se vrací zase koncem dubna.


Podle ornitologů ale dlouhou cestu a její nástrahy zvládne jen třetina z nich a je malý zázrak, když se pár s mláďaty objeví na jaře u svého hnízda. Zamyslet by se proto měli lidé, kteří je zapuzují a jejich hnízda ničí.

sik TN.cz