Domácí

Omezení setkávání platí, rozhodla vláda. Týká se i sportovců a spolků

Venku i uvnitř se mohou setkávat pouze dva lidé. Vláda v pondělí schválila přísnější opatření, které ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) představil o víkendu. Sportovci ostrouhali, i oni se musejí na hřištích rozdělit na skupiny po dvou. Takových skupin tam může být šest, musejí ale dodržet minimálně 10metrové odstupy. Roušky jsou pro ně nepovinné. Výjimku dostaly pohřby a svatby, kterých se za dodržení hygienický opatření může účastnit 15 lidí. Kabinet zároveň souhlasil s povolením skupinových konzulací pro některé středoškoláky.

Vláda v pondělí schválila opatření ministerstva zdravotnictví o omezení setkávání. Lidé se smějí pohybovat venku i uvnitř nanejvýš po dvou. Podle ministra Petra Arenbergera (za ANO) to je nezbytné, aby se neohrozilo zpomalování pandemie.

"Toto opatření bylo schváleno. V současné době, kdy epidemiologická situace ještě není úplně optimální, bylo potřeba se nad tím zamyslet a preferovat možnost, aby se děti opravdu do škol vrátily a aby tam také mohly delší dobu zůstat a aby se rotační systém zase nemusel rušit," prohlásil Arenberger na tiskové konferenci.

PŘÍSNĚJŠÍ OPATŘENÍ PŘEHLEDNĚ:

- venku i vevnitř se mohou setkat nanejvýš dva lidé

- výjimku mají svatby a pohřby, kam může 15 lidí

- při sportování mohou lidé vytvořit nanejvýš šest skupin po dvou, které musejí dodržet alespoň 10metrové odstupy, dohromady tak může na hřiště maximálně 12 lidí

S koncem nouzového stavu přitom mělo přijít výrazné rozvolnění. Původně se mělo povolit setkání až 20 lidí venku a 10 ve vnitřních prostorách. Arenberger to koncem minulého týdne potvrzoval, o víkendu ale obrátil. 

Související obsah

"S tím, že skončil nouzový stav, umožnily se přesuny občanů mezi okresy a kraji. Migrace je tam velká. To všechno souvisí s tím, že děti začaly chodit do škol. Naši epidemiologové se oprávněně obávali, že by přibylo riziko, které by ohrozilo snižující se počty nakažených," doplnil na vysvětlenou. Výjimku představují pohřby a svatby, smí na ně až 15 lidí.

Smůlu mají sportovci nebo členové různých volnočasových spolků, pro které omezení platí také. "Skupinu mohou tvořit dva, ale takových skupin může být na hřišti až šest. Musí mezi nimi být ale rozmezí alespoň 10 metrů," uvedl ministr zdravotnictví. V takové podobě budou probíhat třeba tréninky. Při sportování není nutné mít roušku.

Konzultace pro středoškoláky

Na skupinové konzulace budou moct od příštího týdne docházet žáci posledních ročníků středních škol a zároveň žáci, kteří jsou ohrožení školním neúspěchem. "Na základě dnešního stanoviska odborné skupiny MeSES schválila vláda možnost skupinových konzumací o šesti žácích pro poslední ročníky středních škol a další žáky středních škol, kteří jsou ohroženi studijním neúspěchem. Je to s účinností od 19. dubna," řekl Arenberger.


Ke konzultacím se v Televizníh novinách vyjádřil prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý:

"Epidemiologové zatím nedoporučují vládě návrat odborné výuky a dalších ročníků středních škol," dodal.

Rodiče dětí s autismem, z nichž některé nezvládají podstoupit antigenní test a musejí zůstat doma, mají podle rozhodnutí vlády nárok na ošetřovné. "V těchto případech je nenutíme, aby chodily do školy a zůstávají doma. Rodiče dětí, které odmítají antigenní test, nemají nárok na ošetřovné. Ale u autistů s potvrzením od lékaře mají na ošetřovné rodiče nárok," sdělil ministr.

Arenberger čelí kvůli rozhodnutí omezit setkávání už od víkendu kritice. Na přetřes opět přišly časté změny v nařízeních, které řada lidí vládě vyčítala od vypuknutí pandemie už nesčetněkrát. Rozčílení jsou především sportovci.

 

"Vážený pane ministře, my všichni, kteří jsme vás vzali za slovo a začali připravovat pondělní návrat žáků na hřiště, jsme naštváni k nepříčetnosti a bereme si to hodně osobně!" obrátil se v sobotu na twitteru přímo na Petra Arenbergera bývalý špičkový fotbalista Karel Poborský.

Rozčílení sportovců

Odpovědi se dočkal v pondělí těsně po půlnoci. "Vážený pane Poborský, i já vnímám tuto situaci jako složitou, protože mám sport rád. Rozvolňování musí být opatrné tak, aby se děti mohly vrátit do škol. Rozhodli jsme se postupovat výhradně podle stanovisek odborníků," hájí výrazné zpřísnění Arenberger.

Doplnil, že na jedné venkovní sportovní ploše může být maximálně šest sportujících dvojic, které od sebe musejí být alespoň deset metrů daleko.

Související obsah

"Pane ministře, Vy ty děti pustíte do škol, kde se otestují. Budou celou dobu v rouškách a pohromadě. A pak nesmějí na hřiště, na louku? Dává to smysl?" rozčiluje se pod příspěvkem Martin.

Lidé chtějí nařízení porušovat

Případné opětovné zpřísnění pravidel pro setkávání je přitom sporné, část právníků tvrdí, že podobné omezení není po ukončení nouzového stavu možné. Aktuálně kvůli "přechodu" na nedávno přijatý pandemický zákon padl například zákaz cest mezi okresy nebo noční zákaz vycházení.

"Jestli se klub rozhodne jakkoliv obejít tento Váš nesmyslný a protizákonný metodický pokyn a bude k tomu vyžadovat můj souhlas jako zákonného zástupce, s klidným svědomím jim ho za své nezletilé děti dám!!! Zcela úmyslně a vědomě porušujete zákon a ani trochu se za to nestydíte," obula se do ministra na twitteru Lucie.

Ministr versus právník. Připomeňte si spor o zpřísnění pravidel setkávání v sobotním duelu v Televizních novinách:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz