Mobilní revoluce

Operátor vypne 3G síť, starší mobily přijdou o internet. Co ti zbývající?

Podvodná sms - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Petr Zelený
9.7. 2020 15:55
Téma:

Mobilní operátor Vodafone se chystá vypnout 3G síť, aby uvolnil místo netrpělivě vyhlížené páté generaci. Mnoha uživatelům tak přestane na smartphonu fungovat internet a budou si muset pořídit nový model. Chystají se k tomu i O2 a T-Mobile?

Vodafone hodlá síť třetí generace vypnout v březnu 2021. Od kroku si slibuje efektivnější fungování 4G LTE a očekávané 5G sítě, kterou už od července testuje konkurenční operátor O2. Pro majitele starších modelů chytrých telefonů to však znamená, že je budou muset vyměnit za novější.

 

"Tyto frekvence se dají v sítích vyšší generace využít mnohem efektivněji a pro naše zákazníky jde tedy o dobrou zprávu. Díky uvolnění frekvencí dokážeme zvyšovat rychlost i kvalitu naší sítě. Je to zároveň cesta k rychlejšímu rozšíření nejmodernější technologie 5G," prohlásil viceprezident pro technologie Vodafonu Milan Zíka.

 

Podle operátora využívání 3G sítě dlouhodobě klesá, drtivá většina zákazníků se prý k internetu připojuje přes 4G síť. "Kdo chce pouze telefonovat nebo psát SMS, telefon si měnit nemusí, využije celoplošnou síť 2G, ta zůstává," ubezpečil Vodafone.

 

NEJROZŠÍŘENĚJŠÍ TELEFONY, KTERÉ BUDE NUTNÉ VYMĚNIT:

iPhone: iPhone 2G, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S

Samsung: Samsung Galaxy ((SCH-R530, SCH-R830, SCH-R970C, SCH-S968, SM-N900, SPH-L710, SPH-L720T), Samsung B2100, Samsung B2700, Samsung B5702, Samsung CHAT 357, Samsung CORBY 2 GT-S3850 a starší

Huawei: HUAWEI Ascend Y530, Huawei Ascend Y511, HUAWEI Ascend Y330, HUAWEI Ascend Y300, HUAWEI Ascend Y200, HUAWEI ALE-TL00 a starší

Nokia: Nokia 210 Asha, Nokia 700 RM-670, Nokia 520 Lumia a starší

Sony: SONY C1505 - Xperia E, SONY C1605 - Xperia E dual, SONY C6802, XL39h a starší

Nenašli jste svůj telefon? Ověřte si, zda se obejdete bez výměny, ve vyhledávači na webu operátora ZDE.

 

Anketa

Budete muset vyměnit telefon kvůli vypnutí 3G sítě?

Hlasovalo 4125 lidí.

 

Kromě zkvalitnění stávající 4G LTE sítě se chce vypnutím té starší připravit na celostátní rozšíření očekávaného 5G. "Právě sítě páté generace otevřou spotřebitelům i firmám technická řešení, která dosud nebyla možná,“ věří Zíka.

 

Síť páté generace má umožnit pokrytí komunikačních potřeb tzv. inteligentní továrny, firemního internetu věcí, fungování mobilních robotů nebo autonomních vozítek. Už loni v Karlových Varech proběhla úspěšná zkouška hologramu, tedy virtuálního přenosu člověka z jednoho místa na druhé.

 

Generace mobilních sítí se střídají zhruba každých deset let a vždy přinášejí technologické novinky. V 90. letech umožnila 2G síť posílání SMS zpráv, 3G síť s možností připojení k internetu nastoupila na začátku tisíciletí. Pokrývání 4G LTE signálem v Česku začalo v roce 2012.

 

 

Termín, kdy dojde k celorepublikovému pokrytí 5G signálem, je zatím nejasný. Od července ho komerčně provozuje O2 v Praze a Kolíně. Do konce letošního roku má na zadání dvou ministerstev fungovat také v Bílině, Jeseníku, Karlových Varech, Plzni a Ústí nad Labem.

 

Co je 5G síť? 

Síť páté generace s vyšší rychlostí, kapacitou a kratší odezvou. Očekává se, že do roku 2023 k ní bude připojena přinejmenším miliarda zařízení. Mají zvládnout připojení milionů uživatelů ve velkých městech, tedy na relativně malém prostoru. Ve světě se začala síť spouštět v roce 2019.

 

Chystají se k vypnutí 3G sítě i další operátoři?

 

Na dotaz TN.cz zda, kdy přesně a jakým způsobem vypne T-Mobile pro své zákazníky 3G síť, odpověděla mluvčí operátora Martina Kemrová takto: "Ano, chystáme to, ale o přesném termínu ani podobě vypínání zatím nebylo rozhodnuto."

 


Je podle ní také velmi složité odhadnout, kolika zákazníků se konec sítě 3G vlastně týká. "3G je doplňkovou sítí, která nepokrývá celé území. Ti, co potřebují data, již je dávno mají a využívají 4G. Na druhou stranu v naší síti je asi milion SIM karet, které využívají maximálně 2G, a vůbec "nedatují." Je tedy velmi obtížné indikovat, kolika lidí se vypnutí 3G reálně dotkne," zamýšlí se Kemrová.

 

Operátor každopádně nechce ponechat nic náhodě a o vypnutí 3G sítě bude lidi informovat. "Samozřejmě zákazníky budeme v dostatečném předstihu upozorňovat. Ostatně již teď opakovaně vyzýváme k výměně starých typů SIM, které neumožňují připojení k novým sítím. Ale úspěšnost je velmi nízká – tato skupina zákazníků datové služby nepotřebuje," popisuje mluvčí T-Mobile.


Mluvčí O2 Lucie Jungmannová na zaslané dotazy k vypínání sítě 3G pro zákazníky tohoto operátora reagovala velice stručně. "Pokud se k tomuto kroku v budoucnu rozhodneme, budeme o tom s předstihem informovat," odvětila.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz