Ministr zdravotnictví

Vojtěch chce až 25 tisíc testů denně, vznikne síť páteřních laboratoří

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
30.7. 2020 9:42
Téma:

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by laboratoře v Česku měly zvládat otestovat denně na Covid-19 až 25 tisíc vzorků. U tzv. páteřních laboratoří by lidé neměli na výsledek čekat déle než 48 hodin. Ministr to řekl na tiskové konferenci, kde představil Národní strategii testování na Covid-19.

Do testování na Covid-19 je podle Vojtěcha zapojeno 105 laboratoří. Vzniknout má tzv. páteřní síť laboratoří, které budou pracovat sedm dní v týdnu a měly by dodat výsledek testu nejpozději do 48 hodin. Ministerstvo chce v každém kraji jednu páteřní laboratoř. Tam, kde nemá ministerstvo vlastní nemocnici, by měly páteřní laboratoře vzniknout v krajských nemocnicích. Podle Vojtěcha by jen páteřní laboratoře měly mít kapacitu 15 tisíc testů denně, celkem by i se soukromými laboratořemi byla kapacita 25 tisíc testů denně.

 

Vojtěch uvedl, že ministerstvo čeká na podzim velký nárůst počtu pacientů a do toho také velký počet pacientů s běžnými respiračními onemocněními, těch je každoročně až milion. Mají ale podobné příznaky jako Covid-19. Podle Vojtěcha tak bude nutné rozhodovat i o tom, kdo bude testován prioritně.


Takhle v nemocnici ve Vítkovicích pomáhají s testy studenti medicíny:

 

"V době respiračních chorob, která nastane, bude nutné, aby i praktičtí lékaři jasně věděli, koho indikovat k vyšetření nemoci Covid-19. Pokud tady bude milion lidí vykazovat dané symptomy, budou muset být prioritizováni ti, kteří jsou rizikoví,“ uvedl Vojtěch. Jde o lidi s chronickými chorobami či například pacienty na imunosupresivní léčbě.

 

V případě velkého nárůstu počtu onemocnění počítá ale Národní strategie i s preventivním testováním lidí, kteří jsou důležití pro kritickou infrastrukturu státu. Ať už jde o představitele státu a regionálních samospráv, zdravotníky, policisty, hasiče a vojáky, či zaměstnance zajišťující provoz kritické infrastruktury.

 

Podle vedoucího Laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Mariána Hajdúcha se až 56 % testovaných dozví ještě ten den, kdy jim byl provedený odběr, jestli jsou negativní či pozitivní. 16 % se to dozví následující den. Podle Hajdúcha jsou největší rezervy na odběrných místech.

 

Záznam celé tiskové konference:

 

 

Otestovat se na Covid-19 můžete i dobrovolně z vlastní vůle, za test se ale platí. PŘEHLED míst a cen, kde se můžete otestovat ve vašem kraji, najdete ZDE.

 

TN.cz