Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Příběhy českých zločinů

Vrah Zelenka šokoval lékaře! Dnes se heparin přísně kontroluje, tvrdí doktor

Nina Ortová
Nina Ortová, Gustav Weiss
Publikováno 24. 9. 2019

Čtvrtý díl Příběhů českých zločinů nabídl pohled do jednoho z nejznámějších kriminálních případů u nás. Vraždy heparinem však nešokovaly jen vyšetřovatele, ale celý lékařský svět. Co vůbec heparin s tělem dělá? A jak jsou na tom v souvislosti s dávkováním heparinu dnešní zdravotní sestry a bratři? Podívejte se na video!

Od vražd heparinem, které spáchal Petr Zelenka, uběhlo už třináct let. Pořád jde ale o případ, který v lékařském prostředí budí vášně. Jenže co je vůbec heparin a proč se pacientům podává i po této známé kauze?

 

"Heparin je biologický preparát, od jehož objevení uplynulo už více než sto let. Vyrábí se z jedné vrstvy střev prasat nebo z plicní tkáně hovězího dobytka. Je to preparát, který blokuje srážecí mechanismus krve," vysvětlil přednosta kardiocentra IKEMu, profesor Jan Pirk.

 

Právě v kardiochirurgii je heparin nenahraditelný. "Blokuje srážící mechanismus krve. My během operace potřebujeme, aby se krev přestala srážet. A k tomu je stanoveno přesné dávkování heparinu," uvedl profesor Pirk s tím, že je použití této látky důležité hned při několika život ohrožujících onemocněních, jako je hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie.

 

 

Petr Zelenka ale v roce 2006 na nejméně 7 pacientech zneužil síly tohoto přípravku u lidí, kteří byli po závažných operacích. Několik lékařů přitom v té době pochybovalo, zda na tyto pacienty heparin vůbec mohl mít nějaký vliv.

 

"Při předávkování tohoto preparátu může dojít ke krvácení. Velké dávky u operovaných pacientů skutečně mohou vést k závažnému ohrožení života vznikem třeba nitrobřišního krvácení," potvrdil přednosta kardiocentra IKEMu. 

 

 

Heparinový vrah měl také zpětně dostudovanou "pouze" střední zdravotnickou školu s maturitou, přičemž už při studiu pracoval. Sám pak přiznal, že skrze heparin chtěl bojovat s lékaři a ukázat jim, že je lepší. "Dnes už jsou sestry vysokoškolsky vzdělané a vysoce kvalifikované, nejsou to jen lidé, kteří stelou postele a roznáší jídlo," dodal profesor Pirk s tím, že podávání heparinu je navíc v dnešní době velice přísně kontrolované.

 

Nestihli jste v televizi čtvrtý díl Příběhů českých zločinů? Podívejte se na něj na nova.cz! A nezapomeňte také sledovat zákulisí natáčení s Jankem Kroupou, který prozradil vše, co se do pořadu nevešlo. Video najdete ZDE!

TN.cz