Chrání před chřipkou i koronavirem

Vykoupili u vás dezinfekci? Vyrobte si ji doma, jen ze tří ingrediencí

Josef Svoboda
Josef Svoboda
28.2. 2020 21:45
Téma:

Lékaři upozorňují, že pro zabránění přenosu koronaviru je mnohem důležitější hygiena rukou, než nošení roušky. Dezinfekční gely na ruce jsou už několik dnů vyprodané a Světová zdravotnická organizace proto přišla s vlastní recepturou na dezinfekci. Ingredience jsou prý všude k dostání.

S návodem Světové zdravotnické organizace obcházíme v Brně jednu lékárnu za druhou. Tříprocentní peroxid vodíku prodávají všude, ale ukázalo se, že zbylé dvě složky, 95procentní alkohol a glycerol, jsou velmi obtížně sehnatelné.

 

95procentní lékárnický alkohol není volně prodejný, zavděk jsme museli vzít technickým lihem z drogerie. Glycerol většinou lékárny nevedou, nebo ho dodají během několik dnů. Ochotná lékárnice nám prodala alespoň zbytek z poslední lahve.

 

 

Základem směsi je vysokoprocentní alkohol. Na litr dezinfekce padne 830 mililitrů. Druhým zabijákem virů je peroxid vodíku, který narušuje jejich DNA. Nabereme stříkačkou 42 mililitrů. Pak už stačí přidat 15 mililitrů glycerolu a doplnit převařenou vodu do jednoho litru.

 

Litr dezinfekce na ruce stál sto dvacet korun. Podle profesora chemie je možné vyrobit podobně účinnou směs i bez běhání po lékárnách.

 

 

"Slivovice, pokud má 40 až 50 procent, je vysoce účinná," doporučuje Tomáš Svěrák, profesor chemie na VUT v Brně. Do litrovky silné pálenky stačí přidat peroxid vodíku ve stejném poměru.

 

Kromě chemie před nákazou koronavirem nebo chřipkou pomohou stejně dobře i hygienické návyky. V době zvýšeného rizika nákazy je vhodné opláchnout si přes den mýdlem i obličej.

Související témata:
TN.cz