varování meteorologů

Meteorologové zpřísnili výstrahu! Bouřky, lijáky a kroupy udeříily na jihu

Martin Klícha
Martin Klícha
23.5. 2020 19:18
Téma:

Meteorologové v sobotu večer zpřísnili výstrahu před silným větrem a bouřkami. Přes jižní Čechy dorazilo na naše území bouřkové pásmo doprovázené silným větrem a vydatnými srážkami. Druhý stupeň nebezpečí platil v nejjižnějších okresech Jihomoravského a Jihočeského kraje.

Výstraha před silnými bouřkami byla platná od 14:00 v Jihočeském kraji, částech Plzeňského kraje (Horažďovice, Sušice), Kraji Vysočina a v Jihomoravském kraji.

 

"Před frontou a na frontě se očekává ojedinělý výskyt silných bouřek s nárazy větru až 90 km/h, přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm a kroupami," varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Podle tiskové mluvčí HZS Jihočeského kraje Venduly Matějů zaznamenali jihočeští profesionální a dobrovolní hasiči hasiči během zhruba tří hodin, kdy kraj zasáhly bouřky, více než 40 výjezdů.

 

"Nejvíce výjezdů měli hasiči na Českobudějovicku, vítr a déšť se pak přesunuly převážně na Jindřichohradecko a Táborsko. V dalších jihočeských okresech hasiči nevyjížděli buď vůbec a nebo jen k jednotlivým několika událostem," uvedla na webu Požáry.cz mluvčí. Většinou se jednalo o úklid popadaných stromů. Bouřky naštěstí v kraji nenapáchaly žádné větší škody.

 

Zároveň s varováním před bouřkami meteorologové aktualizovali výstrahu před silným větrem. Nejsilnější vítr se měl objevit v částech Středočeského kraje (Benešov, Čáslav, Dobříš, Kutná Hora, Příbram, Sedlčany, Vlašim, Votice), v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Výstraha byla platná od 16:00 a skončila o půlnoci.

 

 

Meteorologové varovali před možným poškozením stromů a lesních porostů. "Doporučuje se zajistit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a řízení vozidel," uedl ČHMÚ.

 

 

ČHMÚ také zveřejnil měsíční výhled, podle něj nás nyní čeká chladnější týden, kdy se budou nejnižší teploty pohybovat od 10 do 4 °C. Maximální teploty by pak neměly přesáhnout 20 °C. V druhém týdnu v období od 25. května do 21. června by se mělo oteplit. Až do konce druhé červnové dekády se očekává, že se týdenní teploty budou udržovat na spodní hranici dlouhodobého normálu, přičemž bude docházet ke střídání teplejších a chladnějších období. Celkově by mělo být období teplotně v normálu nebo lehce pod normálem. I srážkově by mělo být období spíše průměrné. I v rámci srážek se budou střídat sušší a vlhčí období.

TN.cz