Profil

Vzestupy a pády Romana Prymuly. Už dříve se dokázal vrátit. A ne jednou

Jan Mareš
Jan Mareš
19.2. 2021 21:43
Téma:

Jeden z nejvýraznějších mužů boje s nákazou, Roman Prymula, tvrdí, že odchází z veřejného života. Vypadá to, že druhý podobný přešlap během půl roku bude jeho poslední. Jenže bývalý plukovník už z funkce odcházel několikrát a několikrát se zase vracel.

V roce 2002 se Roman Prymula v hodnosti plukovníka stal rektorem Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové. Pět let pak působil jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. "Prymulu odborníci, kolegové i studenti hodnotili pozitivně," řekl už dříve rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

 

Byl pak ředitelem fakultní nemocnice v Hradci Králové. A to mezi lety 2009 až 2016, kdy ho z funkce odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. A to kvůli údajnému napojení na firmu provádějící klinický výzkum, kterou vlastnila Prymulova dcera.

 

 

Podle Němečka měl od společnosti inkasovat desítky milionů korun. Ještě před tím ale stihl Prymula jako ředitel založit v areálu hradecké nemocnice centrum tradiční čínské medicíny, které fungovalo do roku 2019. Přitom sám přiznal, že zastáncem této medicíny není.

 

Tři roky pracoval jako náměstek ministra zdravotnictví, než se rozhodl loni v květnu odejít. Nejen, že mu chyběla bezpečnostní prověrka, ale navíc se příliš neshodl se svým tehdejším šéfem, ministrem Adamem Vojtěchem. O pár měsíců později přesto nastoupil na jeho místo.

 

Dalším přešlapem v kariéře Romana Prymuly byla jeho návštěva restaurace na Vyšehradě. Na pivo si tam vyrazil mimo jiné s Jaroslavem Faltýnkem z hnutí ANO -bohužel v době, kdy měly být restaurace zavřené. Po kritice veřejnosti i politiků podal demisi.

 

 

Roman Prymula byl v úřadu přesně 39 dní, po Zdeňku Škromachovi se tak stal českým ministrem zdravotnictví s druhým nejkratším obdobím ve funkci.

 

Za své zásluhy v boji proti koronaviru mu prezident Miloš Zeman udělil Řád Bílého lva. Premiér Andrej Babiš ho po vyhazovu z vlády dosadil na post svého poradce pro zdravotnictví. Prymula chtěl o některých víkendech pomáhat s očkováním v motolské nemocnici a také v Hradci Králové, kde bydlí.

 

K tomu teď bude mít zřejmě víc prostoru. Sám ale už před časem říkal, že by se rád věnoval podnikání, vědě a výzkumu. Nebo využil nabídek ze soukromého sektoru.

Související témata:
pez TN.cz