velké srovnání Na vině je wifi

Za drahý internet si můžeme sami, tvrdí ministryně. Kolik platí jinde?

Účet
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Téma:

Nečekané vysvětlení má ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) pro drahý internet v mobilu. Podle ní totiž za vysoké ceny mobilních dat nemohou operátoři. Vina je prý na straně zákazníků. Kolik tedy platí za volání a data naši sousedé a o kolik je Česko dražší?

Česko totiž patří k zemím s nejdražšími daty v Evropě. Ministryně průmyslu teď přišla s nečekaným vysvětlením, proč to tak je. V pořadu České televize (ČT) oznámila, že kdyby Češi více využívali drahá mobilní data, zvedne se operátorům příjem a tarify pak zlevní. Jinými slovy, chyba je na straně zákazníků.

 

"Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat - Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější," řekla Marta Nováková v ČT.

 

Operátoři podle ministryně investovali miliardy korun do vybudování mobilní sítě. Tím, že Češi dávají přednost veřejným wifi sítím, musí operátoři dávat vyšší ceny těm zákazníkům, kteří data využívají.

 

 

Podle publicisty a analytika informačních technologií Deníku N Petra Koubského je vyjádření Marty Novákové nešťastné. Její argumentaci považuje za absurdní, mylnou, nepřijatelnou, a dokonce hloupou.

 

U sousedů je levněji a více dat

Vysoké ceny volání a dat v Česku potvrzuje i analýza Evropské komise z roku 2018. "Zatímco zahraniční operátoři mají spíše tendence své služby zlevňovat nebo alespoň nabízet za podobné ceny více dat, u nás takové změny nejspíš nehrozí," popisuje Lukáš Zelený z organizace dTest, která ceny mobilních služeb srovnává.

 

Srovnání cen mobilních tarifů u nás a v sousedních zemích:

 

Čeští zákazníci, kteří chtějí surfovat na internetu, si mohou z ceníků operátorů vybrat mezi několika nabídkami převyšujícími sedm set korun. Český T-Mobile nabízí tarif se 4 GB dat v základu za 799 Kč.

 

 

Společnost O2 pak nabízí základní tarif s objemem dat 3 GB za "lidovou cenu" 749 Kč. Za tarif u společnosti Vodafone s 5 GB dat v základu zákazník zaplatí 777 Kč.

 

Pravý opak je u našich severních sousedů. Poláci si totiž tarif s objemem dat 5 GB pořídí už za neuvěřitelných 241 Kč. Pokud se spokojí s menším objemem dat, jsou tarify ještě výhodnější.

pan TN.cz