Domácí

Neomezená mobilní data v Česku? Bývalý šéf O2 řekl, proč to nejde

Neomezená mobilní data v Česku? Bývalý šéf O2 řekl, proč to nejde
Zdroj: Profimedia

V celé řadě evropských zemí už někteří operátoři nabízí tarify s neomezenými mobilními daty, čeští zákazníci ale stále marně čekají a velké změny je pravděpodobně nečekají ani v nejbližší budoucnosti. Podle bývalého generálního ředitele společnosti O2 je problém v tom, že by si mohli lidé data sdílet. V restauracích "all you can eat" ale podle jeho argumentů také nemůžete přizvat ostatní.

Tarify s neomezenými daty jsou nejen u nás velkým tématem. V mnoha evropských zemích nabízí operátoři velmi zajímavé nabídky, čeští operátoři se k zavedení neomezených dat ale zatím nemají. Bývalý generální ředitel společnosti O2 Tomáš Budník uvedl pro Hospodářské noviny, že neomezená data navíc nepomohou digitálnímu rozvoji.

Problém s neomezenými daty přirovnává k restauraci, kde nabízí službu "all you can eat", v rámci které mohou zákazníci sníst kolik chtějí, týká se to ale pouze jich. Podobné to podle něj bylo i v případě neomezeného volání.

"Proč je to podobné? I tady můžete provolat, kolik dokážete, ale málokdo zvládne hovořit více než 24 hodin denně. Tarif má prostě limit a tím je čas," uvedl Budník pro Hospodářské noviny.

"Neomezené datové tarify jsou ale jiné. Jednoduše totiž můžete ze svého mobilního telefonu udělat wi-fi hotspot a mobilní data pak může využívat více zařízení, klidně celá vaše rodina nebo přátelé," pokračuje Budník.

Související obsah

"Představte si situaci, kdy přijdete do restaurace, dáte si paušál "vše, co sníte" a ke stolu se nahrnou vaši blízcí a všichni se spolu hezky najíte. Myslím, že tohle vám v restauraci neprojde. Provozovatel bude chtít, aby si paušál zaplatili všichni, anebo vás vykáže," uvedl Budník pro Hospodářské noviny.

Protože ale regulace Evropské unie nepovoluje operátorům zakázat svým zákazníkům sdílení dat, společnosti hledají jiné formy, jak spotřebu dat omezit. V praxi mají podle Budníka tři možnosti. První možnosti je omezit připojení na jeden konkrétní vysílač.

"Vypomůžeme-li si příměrem z restaurace, sedíte vždy u jednoho a toho samého stolu a s vámi je tam jen pár dalších jedlíků, se kterými se prostě počítá, je to zohledněno v kapacitě stolu," píše Budník. Druhou možností je omezit rychlost připojení, to už se ale podle něj číšník loudá a vy máte hlad.

Související obsah

Třetí možností je pak nastavit dostatečný balík dat. "Číšník chodí svižně, ale pokud toho sníte fakt hodně, už vám nic dalšího nepřinese," připodobňuje Budník.

"Věřím, že každý si dnes dokáže najít takovou službu, kde má pro sebe dostatek dat za cenu, kterou je ochoten platit. A pokud někdo skutečně potřebuje "rychlá a neomezená mobilní data", musí počítat s tím, že to může být drahé. Ona totiž teze, že neomezená mobilní data pomohou rozvoji digitální ekonomiky, má z mého pohledu velký otazník," uzavírá Budník.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší cestovatelské aplikace do vašeho mobilu: Hodí se na dovolenou i výlet
Přehřívá se vám mobil? Jak ho připravit na letní sezonu

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz