Zákon pro premiéra

Zákon o evidenci majitelů je fraška, tvrdí Piráti. Chrání prý jen Babiše

Andrej Babiš
Zdroj: TV Nova
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
1.6. 2020 19:06
Téma:

Zákon o evidenci skutečných majitelů, který v pondělí schválila vláda, se setkal s kritikou. Ostře proti němu vystupoval ministr vnitra Jan Hamáček i ředitel Transparency International David Ondračka. Zákon by prý mohl premiéra Andreje Babiše (ANO) zcela zbavit střetu zájmů.

O zákoně o evidenci skutečných majitelů hovořila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády. Oproti návrhu došlo ke zpřesnění ohledně výše vlastnického podílu na svěřeneckém fondu. Vláda zákon schválila. Podle Benešové jde jen o zanesení požadavků Evropské unie do českého práva. Nesetkal se však s podporou ze strany ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)."Ministři za ČSSD nepodpořili návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenecké fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne Sněmovna svým hlasováním," napsal na svůj twitter.

 

 

Podle kritiků novely zákon o evidenci skutečných majitelů nabízí svěřenským fondům výjimku, která otevírá prostor pro obcházení zákona pro skutečné majitele obchodních korporací spravovaných svěřenskými fondy. Nahrávat tak má například premiéru Andreji Babišovi, který byl považován za majitele svěřeneckých fondů, nikoli koncernu Agrofert. Premiér před konferencí oznámil, že se projednávání tohoto bodu nezúčastní.

 

"Ďábel je vždy v detailu, u zákonů pak ve výkladu těch detailů. Vláda přidala do návrhu výjimku pro svěřenské fondy, která může za určitých okolností úplně vyvinit Babiše z jeho střetu zájmů a pokrýt ho. Neuvěřitelné," napsal ředitel Transparency International David Ondračka.

 

 

Proti zákonu se ostře ohradil také šéf Pirátů Ivan Bartoš. "Zákon o evidenci skutečných majitelů vychází ze směrnice EU proti praní špinavých peněz. Do zákona si ale vláda vpašovala výjimku, aby se nevztahoval na svěřenské fondy. Novelu ČR potřebuje, ale bez účelových výjimek pro premiéra. To budeme prosazovat," napsal na svůj twitter.

TN.cz