Domácí

Konec roušek na koupalištích. Kina a divadla se zbaví kapacitních omezení

Vláda dnes schválila zákon o evidenci skutečných majitelů. Podle kritiků může zákon pomoci Andreji Babišovi zakrýt jeho střet zájmů. Ministři ČSSD byli proti. Povinnost nosit na koupalištích roušky vláda zrušila, stejěn tak povinné rozestupy v kinech a divadlech.

Vláda zveřejnila seznam zemí, do kterých nově Češi mohou cestovat, aniž by potřebovali potvrzení o tom, že nejsou nakažení. Jednotlivé země jsou označené zelenou barvou. "Žluté" země na mapě, kterou představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), jsou rovněž přístupné, ale již s potvrzením o bezinfekčnosti. Země označené červeně jsou Čechům zatím zapovězené, jde o Velkou Británii a Švédsko. Podle Vojtěcha vláda vycházela z aktuálních dat jednotlivých zemí.

Nová vlna uvolnění opatření od 8. 6. navyšuje limit účastníků hromadných akcí na 500 lidí. To platí i pro divadla. Ta se nově zbaví také povinnosti obsazovat pouze každou druhou řadu a vynechávat mezi diváky volná místa. Pro relaxační prostory v obchodních centrech ale omezení platí dál. Roušky jsou také nadále povinné. Limit pro počet návštěvníků zoologických zahrad plánuje vláda podle Vojtěcha od 15. června zrušit úplně.

Související obsah

Oblečení si při nakupování bude znovu možné zkoušet. Omezení platná pro restaurační zahrádky se ruší - nově mohou být otevřené i po 23. hodině. Roušky nebudou povinné na koupalištích, přírodních ani umělých. Plošné testování zaměstnanců bude nově nařizovat pouze hygienická stanice, na základě epidemiologických údajů.

Od 15. 6. se mění podmínky cestování přes hranice. Dojde k otevření hranic Česka s dvaceti "bezpečnými" státy. Mezi ně patří všechny sousední země. Na tiskové konferenci to řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministerstvo bude také upravovat doporučení pro občany, kam je bezpečné cestovat. "Semafor" bezpečných zemí podle toho bude aktualizován. Podle Petříčka budou pokračovat namátkové kontroly, nebudou však nutné testy ani karanténa.

Související obsah

Cestovat se bude moci do Řecka, Bulharska, Chorvatska i Slovinska. V případě Dánska, Finska a dalších severských zemí zatím jednání stále probíhá. Itálie ani Španělsko mezi "červenými" zeměmi nejsou. "Itálie je v našich hlavách spojená s koronavirovou nákazou, ale situace se vyvíjí. Je na tom lépe, než na tom byla před dvěma měsíci," řekl ministr Vojtěch.

Země mimo EU a například postsovětské země je podle Petříčka potřeba koordinace v rámci Evropské unie. "Nedává smysl, aby jeden nebo dva státy otevřely hranice s třetí stranou," prohlásil.

  

Související obsah

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) hovořila o návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů, kde došlo ke zpřesnění ohledně výše vlastnického podílu na svěřeneckém fondu a návrhu novely zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, které vláda schválila. Právě zákon o evidenci skutečných majitelů se nesetkal s podporou ze strany ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

"Ministři za ČSSD nepodpořili návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenecké fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne Sněmovna svým hlasováním," napsal na svůj twitter. Vláda ale zákon přijala i přes odmítnutí ministrů sociální demokracie, kteří jsou v ní v menšině.

Související obsah

Podle kritiků novely zákon o evidenci skutečných majitelů nabízí svěřenským fondům výjimku, která otevírá prostor pro obcházení zákona pro skutečné majitele obchodních korporací spravovaných svěřenskými fondy. "Ďábel je vždy v detailu, u zákonů pak ve výkladu těch detailů. Vláda přidala do návrhu výjimku pro svěřenské fondy, která může za určitých okolností úplně vyvinit Babiše z jeho střetu zájmů a pokrýt ho. Neuvěřitelné," napsal ředitel Transparency International David Ondračka.

Součástí programu jednání vlády byl také dotační program COVID SPORT, který je určený na podporu sportovních organizací, které poznamenaly dopady koronavirové krize. 

Celý záznam tiskové konference sledujte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz