Incident na základně

Žalobce zastavil stíhání českých vojáků! Měli zatajit smrt Afghánce

Armáda ČR
Zdroj: Armáda České republiky
Ilustrační foto
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 28.11. 2019 21:09
Téma:

Městské státní zastupitelství zastavilo stíhání čtyř českých vojáků, kteří čelili obvinění za neoznámení trestného činu. Případ souvisí se smrtí afghánského vojáka, který loni v říjnu na spojenecké základně zastřelil českého armádního psovoda Tomáše Procházku.

Afghánec Vahidulláh Chán loni záhadně zemřel ve vazbě, kde byl kvůli zabití českého psovoda Tomáše Procházky na základně v provincii Herát. Vojenská policie proto začala pro neoznámení trestného činu stíhat čtyři lidi.

 

"V současné době byly ve věci obviněny čtyři osoby pro přečin nenahlášení trestného činu," uvedl letos o prázdninách mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Čtveřici hrozilo, že stráví až tři roky za mřížemi.

 

Podle Ekonomického deníku byli obviněni z neoznámení trestného činu dva vysocí důstojníci a dva armádní zpravodajci. Státní zástupce nyní podle deníku jejich stíhání zrušil. "Tuto informaci k dispozici máme, nicméně to nebudeme více komentovat," potvrdil pro TN.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

 

 

Česká armáda ani ministerstvo obrany nechtělo po celou dobu vyšetřování komentovat. Premiér Andrej Babiš už letos v létě vyjádřil své přesvědčení, že se příslušníci armády ničeho nezákonného nedopustili.

 

Připomeňte si celý případ v reportáži TV Nova:

TN.cz