Zasedání kabinetu

Vláda řešila vakcínu na covid-19 pro ČR, domluvené jsou miliony dávek

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:14
23.11. 2020 12:35
Téma:

Od 14 hodin zasedla vláda Andreje Babiše (ANO). Kabinet měl nabitý program - ministři měli řešit jmenování několika soudců, zákon o kybernetické bezpečnosti, ochranu chmele, ale také otázky související s epidemií covidu-19.

Řeč na pondělním jednání přišla i na zajištění vakcíny na koronavirus. "Staráme se o včasné zajištění vakcíny pro ČR, zavázali jsme se předběžně k odběru pro 5,5 milionu lidí. Máme možnost dalších asi 10,5 milionu dávek," uvedl na konferenci po zasedání ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

Podle něj tak bude vakcín dost pro všechny. 5,5 milionu vakcín má vyjít na necelé dvě miliardy korun. Jako první přijdou při očkování na řadu mimo jiné senioři či zdravotníci. Takzvaná vakcinační strategie má být hotová v nejbližších dnech.

 

Blatný také informoval, že vláda zrušila zákaz na takzvanou elektivní péči v nemocnicích. Ty tak mohou postupně plánovat a provádět operace na "necovidových" pacientech, které musely kvůli náporu nakažených rušit. Rozhodně to ale podle Blatného neznamená nějaký odklon v péči o nakažené.

 

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci potvrdil, že bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula mu bude radit v otázkách zdravotnictví. Bude mít smlouvu jako další poradci.

 

 

Ministři měli podle programu zveřejněného na stránkách Úřadu vlády projednávat také jmenování soudců nejen pro české soudy, ale i nominaci kandidáta na soudce Soudního dvora Evropské unie za Českou republiku.

 

Pokud jde o pandemii covid-19, kabinet měl rokovat také o výrazném finančním posílení Exportní garanční a pojišťovací společnosti právě v důsledku probíhající pandemie. 

 

Důležitým bodem schůze byla dle programu také kybernetická bezpečnost - novela příslušného zákona by měla nově uvádět, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) má pravomoc vyhledávat zranitelná místa ve veřejně přístupné části internetu.

 

Kromě toho měli ministři debatovat také o novele zákona o ochraně chmele nebo o prodeji Hanáckých kasáren v centru Olomouce, který navrhuje ministerstvo financí.

Větší počet vakcín by mohl být dostupný do jara, říká Věra Jourová:

Na celou tiskovou konferenci se podívejte ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz