Ministr kultury

Zaorálek Zemana varoval, aby si jeho jmenování rozmyslel. Dle Hradu platí

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 20:39
26.8. 2019 16:02

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech kandidáta na ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Prezidentův mluvčí poté potvrdil, že Zeman v úterý na Pražském hradě jmenuje Zaorálka ministrem. Ten uvedl, že prezidenta varoval před možnými neshodami.

Zaorálek dorazil do lánského zámku v pondělí kolem půl třetí odpoledne. S prezidentem strávil zhruba hodinu, poté předstoupil před novináře a stručně schůzku zhodnotil. "Sešli jsme se, abychom se domluvili, co nás čeká zítra," zahájil Zaorálek brífink.

 

Mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že Zeman Zaorálka v úterý jmenuje ministrem kultury. Po schůzce tuto informaci potvrdil. Jmenování proběhne od 13:15 na Pražském hradě, napsal Ovčáček na twitter.

 

 

Zaorálek prozradil, že se Zemanem řešil jak personální změny, které jsou v dikci ministerstva kultury a které v poslední době vyvolaly kritiku odborníků, tak otázku finančních prostředků a obecně přístup k české kultuře. Zaorálek chce české umělce propagovat i ve světě a zlepšit tak obraz Česka.

 

"Pan prezident mluvil o tom, kolik českých památek chátrá a že máme vůči tomuto dědictví velkou odpovědnost. Moje téma zase bylo, že česká kultura v současnosti příliš neslouží prezentaci Česka vůči světu. Sám jsem jako ministr zahraničí viděl, jak nám zmínka o českých umělcích otvírala dveře," vysvětlil Zaorálek.

 

 

Nominand na ministra kultury prý také prezidenta varoval, že mezi nimi mohou vzniknout spory kvůli řešení nějakého problému. "Řekl jsem panu prezidentovi, aby to pořádně zvážil, protože ten stav kolem ministerstva kultury není dobrý a bude nutné do něj rychle zasáhnout," sdělil Zaorálek.

 

Předseda ČSSD Jan Hamáček navrhl Lubomíra Zaorálka na ministra kultury minulý týden ve středu. Udělal tak poté, co se předchozí kandidát Michal Šmarda vzdal nominace. Toho odmítl prezident ministrem jmenovat, což vedlo k vládní krizi. Ještě předtím protahoval odvolání předchozího ministra Antonína Staňka.

TN.cz