Smutná zpráva

Zemřel Jaroslav Weigel. Legenda divadla Járy Cimrmana

Členové divadla Járy Cimrmana
Zdroj: Profimedia
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 12:56
5.9. 2019 11:21

Ve věku 88 let ve čtvrtek ráno zemřel herec Jaroslav Weigel, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana. Informaci zveřejnil web Deník N s odkazem na Jana Čepelku, syna spoluzakladatele divadla Miloně Čepelky.

Jaroslav Weigel byl český malíř, grafik, scénograf, herec a především dlouholetý člen divadla Járy Cimrmana. Podle jeho kamaráda Zdeňka Svěráka, zemřel Weigel po dlouhé nemoci ve Střešovické nemocnici. "On udělal pár kroků a už byl zadýchaný," popsal Svěrák TN.cz.


Pro divadlo Járy Cimrmana začal pracovat už v roce 1970. "Byl s námi v divadle od samého začátku. Nejdřív tam nebyl jako herec, ale jako výtvarník. Vystudoval obor výtvarná tvorba u Cyrila Boudy a Zdeňka Sýkory. Dělal nám například plakáty a obaly gramofonových desek," popsal Svěrák.

 

 

"Později nastoupil jako herec, ve hře Vražda v salónním kupé,  kde hrál továrníka. Osvědčil se, tak pak hrál v dalších hrách, které uvádíme," dodal Svěrák. "Pro mě to byl příklad, že když má nestudovaný herec talent a dokáže na jevišti být sám sebou, jako to dokázal Weigel, tak je požitek se na něj koukat," popsal herec.

 

 

Svěrák měl Weigela moc rád. "Mám na něj samé pěkné vzpomínky. On to byl od dětství skaut. Od toho se odvíjel jeho smysl pro čest, kamarádství a láska k přírodě," zakončil.

 

Na prknech žižkovského divadla se objevil například i jako malíř Žíla z Aktu nebo třeba rytíř Hynek z Michle ve hře Blaník. Rodák z Rychnova nad Kněžnou si mimo jiné střihl i několik menších rolí, například ve filmech Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, nebo Jáchyme, hoď ho do stroje!.

 

Jedná se během krátké doby o druhou tragickou událost, která divadelní soubor postihla. Na konci července tragicky po pádu ze schodů zemřel další z herců Václav Kotek.
 

GALERIE: Zemřel Jaroslav Weigel

1
/
3
Zdroj: Profimedia
Jaroslav Weigel

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz