děsivé zvyky

Zvrácená ženská obřízka je i v Evropě: Týká se až půl milionu žen

Rituální ženská obřízka
Zdroj: womenagainstmen.com
Téma:

Kdo si myslel, že ženská obřízka je jen problémem Arabského poloostrova či afrických kmenů, je na omylu. Ženská obřízka je bohužel praktikována i v Evropě. Nejde jen o Balkán, ale také o Francii či Velkou Británii.

Nedávno jsme vás informovali o vesnici Gornja Maoca v Bosně a Hercegovině, kde byly z oken vyvěšeny vlajky teroristického Islámského státu - více ZDE.
 

Nechvalně proslulá lokalita kolem horské vesnice je známá nejen jako líheň teroristů, ale také jako místo, kde je praktikována mezi místní komunitou radikálních vahábitů ženská obřízka. Tito vyznavači sunnitského islámu obřezávají své manželky, aby nemohly při souloži zažívat rozkoš. V drtivé většině se tamější obřízka provádí odstraněním klitorisu. 
 

"Nechtěla jsem nosit hidžáb, a tak manžel přišel s jiným požadavkem. Chtěl mi odstranit klitoris, což byl více jeho výmysl, než nutnost pro manželku vahábita. Život mám již teď uplně zničený," říká bývalá manželka vahábita za Sandžaku.
 

Informace o obřezávání žen potvrzují i lékaři v Novém Pazaru, kteří museli intervenovat v případě ženy, které se manžel pokusil násilně odstranit klitoris, kvůli čemuž málem vykrvácela. Nešťastná žena byla převezena na soukromou kliniku v Bělehradě, kde jí zachránili život, píše chorvatský Večernji list.
 

6. únor je mezinárodním dnem nulové tolerance k ženské obřízce. Ke kampani se připojila i česká eurokomisařka Věra Jourová. 
 

Ženská obřízka je ale problémem i ve Francii, Velké Británii, Skandinávii, Německu a Belgii - tedy v zemích, kde žije početná muslimská menšina. Odhaduje se, že v Evropě žije až půl milionu obřezaných žen.  
 

Ve Velké Británii je ženská obřízka postavena mimo zákon od roku 1985. Hrozí za ni až 14 let za mřížemi. Odhalit a dokázat, co se děje v tradiční muslimské rodině, je ale pro úřady velmi složité. Lépe se to dokazuje, pokud se k ženské obřízce nechá přemluvit lékař. Velká Británie řešila v roce 2010 případ, kdy obřízku vykonal lékař na naléhání jiného muže.  
 

Podle etnologů existují tři základní typy ženské obřízky. Klitoridektomie - Při tomto zákroku dochází k odstranění klitorisu a někdy i malých stydkých pysků. Faraonská obřízka - Při tomto zákroku dochází k odstranění malých i velkých stydkých pysků a klitorisu. Rána je pak sešita tak, že po odhojení zůstane jen malý otvor pro močení a menstruační krev. Při svatební noci je pak žena naříznuta, píše vikipedia.org. Třetím typem pak je sunna cirkumcize - Jedná se o arabskou tradici, při níž by měla být odstraněna pouze předkožka klitorisu. Často je ale odstraněna i špička klitorisu.
 

 


Kromě psychických celoživotních traumat mají obřezané dívky problémy s menstruačním cyklem, vyměšováním, sexuálním životem a porodem. U obřezaných žen častěji hrozí, že porodí mrtvé dítě.
 

Více o problematice najdete ZDE!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Měla to být jenom obřízka, tvrdí muž, který se po narkóze probudil bez penisu

Martin Maxa podstoupil speciální obřízku!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
sta / tn.cz