summit v lublinu

Babiš jel řešit Covid-19 s V4. Chce, aby policie víc kontrolovala roušky

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
11.9. 2020 10:01
Téma:

V pátek dopoledne premiér Andrej Babiš (ANO) odlétá na summit do polského Lublinu, kde se setká s předsedy vlád Visegrádské čtyřky. Projednají spolu vývoj pandemie koronaviru a rostoucí počet případů napříč celou Evropou. Zabývat se budou mimo jiné i vztahy s Čínou a situací v Bělorusku.

Na summitu v Lublinu se Babiš setká s Viktorem Orbánem, Mateuszem Morawieckim a Igorem Matovičem. Hlavním tématem jednání bude aktuální situace týkající se pandemie Covidu-19 a boj s opětovným nárůstem počtu případů ve většině států Evropy.

 

Česká republika má podle něj situaci pod kontrolou. "Stíhá se trasovat. Ta čísla tu samozřejmě jsou a budou pokračovat, to je zkrátka v celé Evropě. Teď je důležité, aby všichni dodržovali nařízení. Aby nosili roušky, aby dodržovali rozestupy, hygienu," vyjádřil se k aktuální situaci Babiš.

 

Aby policie pomáhala s trasováním, podle něj není třeba. "Mluvil jsem s panem ministrem Vojtěchem a myslím, že bude kontaktaktovat ministra Hamáčka a poděkuje mu za nabídku a požádá ho, aby policie hlavně kontrolovala, jestli lidé dodržují nošení roušek. Z hlediska kapacit trasování jsem byl informován, že to ministerstvo zdravotnictví zvládne," dodal.

 

 

 

Proberou spolu i agendu nadcházející mimořádné Evropské rady, která se bude věnovat především otázkám vnitřního trhu, konkurenceschopnosti, ale také vztahům s Čínou.

 

Premiéři V4 spolu projednají také vztahy s Ruskem a aktuální situaci v Bělorusku. Setkání se měla zůčastnit i běloruská opozice, jak navrhovalo Polsko, Babiš však s oficiální schůzkou nesouhlasil. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že by se jednalo o unáhlený krok, který by mohl nahrát běloruské propagandě.

 

Před odletem do Polska Babiš prohlásil, že chce prosadit situaci v Bělorusku do agendy Evropské rady. "Odmítám obvinění, že jsem vetoval setkání s běloruskou opozicí. Řekl jsem, že to není dobrý nápad a maďarský a slovenský premiér na to mají stejný názor. Bělorusko nás osočuje z kybernetické války a setkání by jen nahrálo Lukašenkovi," vysvětlil Babiš.

 

 

"Chceme to řešit celoevropsky. Polská strana s tím návrhem přišla na poslední chvíli a byli jsme tím velmi překvapeni. My na summit jedeme hlavně proto, abychom ten bod prosadili do agendy Evropské rady, protože tam aktuálně není," dodal.

 

I přes vysvětlení Babiš od čtvrtka sklízí za svůj postoj od opozice kritiku. "Premiér je zbabělec a slova o tom, kam má jít pravda a láska naplňuje beze zbytku. Je mi z Vás lidsky zle," napsala na adresu Babiše předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

 

Po jednání premiéři o svých závěrech promluví na tiskové konferenci, která byla svolána na 14:15 hodin.

TN.cz