Jednání Sněmovny

Poslanci jednali do tří ráno! Schválili zmírnění exekucí či ochranu nájemců

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 9. 4. 2020
Téma:

Jednání poslanců se ze středy protáhlo až do čtvrteční třetí hodiny ranní. Schválili všechny vládní novely související s epidemií koronaviru. Rozhodli o zmírnění pravidel insolvencí a exekucí, ochraně nájemců či odkladu vracení peněz cestovními kancelářemi.

Poslanci se ve Sněmovně sešli ve středu v devět hodin ráno. Mimořádná schůze, na jejímž programu byla řada opatření, které chce vláda přijmout v boji proti šíření koronaviru, se ale protáhla až do dalšího dne. Zákonodárci ukončili schůzi hlasováním až před třetí ráno.

 

Poslední hlasování se týkalo dlužníků, kteří kvůli koronavirové epidemii nemohou dluhy splácet. Nově si budou moci zažádat o odklad exekuce, který má platit do konce června na movité i nemovité věci. Exekutor bude konat jen v případě, že s tím dlužník souhlasí, jde o dluhy na výživném či o odškodné za trestné činy.

 

Lidé a firmy v insolvenci budou moci do konce srpna požádat insolvenční soud o mimořádné moratorium k ochraně před svými věřiteli. Dlužník pak bude moci přednostně hradit nově vzniklé závazky, které souvisí s udržením podniku v chodu i v době koronavirové krize.

 

 

Další opatření, které poslanci přijali, se týká cestovních kanceláří. Za zrušené zájezdy v termínu od 20. února do 31. srpna nebudou muset ihned vracet peníze, ale místo toho klientům vystavit poukaz. Pokud ho lidé nevyužijí, dostanou své peníze zpět.

 

Poslanecká sněmovna rozhodla i o ochraně nájemníků, kteří nebudou mít kvůli epidemii peníze na nájem. Ochrana platí do konce července a dlužné nájemné budou moci doplatit do konce roku. Do té doby nemohou kvůli neplacení nájmu dostat z bytu výpověď. Schválena byla i obdobná novela, která se týká živnotstníků a nájmu prostor k podnikání.

 

Část opozice považuje tento odklad za protiústavní, protestovali proti němu také majitelé nemovitostí. Podle pravicových politiků vláda tímto opatřením přenáší odpovědnost na vlastníky domů a bytů.

 

 

Poslanci rozhodli také o tom, že policisté a strážníci budou nově moci pokutovat porušení nařízení, které byly přijaty v boji proti epidemii koronaviru, přímo na místě. Za nedodržení opatření budou moci muži zákona uložit blokovou pokutu až ve výši 10 tisíc korun.

 

Přijat byl i návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních mohli pracovat lékaři a zdravotnický personál ze zemí mimo Evropskou unii, aniž by složili aprobační zkoušku. Nařízení má platit po dobu nouzového stavu a tři měsíce poté. Cizinci budou pracovat pod odborným vedením.

 

 

Sněmovna rovněž schválila zákon o odložení termínu doplňovacích voleb do Senátu v Teplicích po zesnulém senátorovi Jaroslavu Kuberovi. Napravila tak protiústavní stav, kdy o posunutí termínu voleb kvůli koronavirové krizi rozhodla vláda, což nemůže udělat ani v případě nouzového stavu.

 

 

Zákonodárci podpořili i novelu zákona o České národní bance, která díky tomu získá větší kompetence. Mohla by obchodovat s více cennými papíry a drahými kovy. Obchodovat bude také moci s více subjekty a měla by být schopna snáze pospořit ekonomiku nebo kurz měny.

 

Poslanci přijali také změnu zákona o spotřebitelském úvěru, která rozšiřuje okruh úvěrů s maximální sankcí za opožděné splátky. Do nich by měly nově patřit i úvěry živnostníků. Schválili i změnu, která umožní vládě předložit státní rozpočet na příští rok se strukturálním schodkem až čtyři procenta HDP.

 

Schválené novely putují do Senátu, o některých by mohl rozhodovat už ve čtvrtek. Poté je ještě musí podepsat prezident.

 

Už v úterý poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 30. dubna, finanční příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ, odklad splátek u spotřebitelských a podnikatelských úvěrů nebo úlevu pro úřady a firmy, které zaměstnávají postižené. Více o úterním jednání Poslanecké sněmovny si přečtěte zde.


Podívejte se na reportáž TV Nova o jednání:

TN.cz