Jednání Sněmovny

Stav nouze má trvat do konce dubna. OSVČ dostanou od státu 25 tisíc

Eva Pavelková
Eva Pavelková, Kristýna Vondřichová
7.4. 2020 8:48
Téma:

Poslanci na úterním mimořádném jednání schválili prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Odsouhlasili také finanční příspěvek pro OSVČ. Živnostníci dostanou 25 tisíc korun za období do konce dubna, tedy 500 korun denně. Sněmovna se znovu sejde ve středu od devíti hodin.

Poslanci po necelých sedmi hodinách jednání přikročili k hlasování o prodloužení nouzového stavu. Pro jeho trvání do 30. dubna se vyslovilo 90 zákonodárců, proti jen pět, návrh tak byl přijat. Sněmovna prodloužila následně také stav legislativní nouze.

 

Poslanci odsouhlasili úpravu zákona, který se týká finanční kompenzace pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Na příspěvek 25 tisíc korun (500 korun za den od 12. 3. do 30. 4.) by měli dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost - s výjimkou zaměstnanců. Nebude podléhat zdanění.

 

Opoziční návrhy, které měly za cíl částku zvýšit či rozšířit návrh na všechny OSVČ, Sněmovna neschválila. Některé pozměňovací návrhy ale prošly - ten, aby mohli lidé o příspěvek žádat e-mailem a bez nutnosti elektronického podpisu nebo ten, aby ošetřovné vyplácené OSVČ nepodléhalo dani z příjmů.

 

 

Sněmovna podpořila také odklad splátek úvěru pro občany i firmy o tři nebo šest měsíců. Délku přerušení by si mohli lidé vybrat. Splátky bude možné odložit u spotřebitelských a podnikatelských úvěrů včetně hypoték. Pro návrh ministryně financí Aleny Schillerové bylo 99 poslanců ze 102 přihlášených, proti nikdo.

 

"Během odkladu splátek poběží jen úrok podle uzavřené smlouvy. Další přijatý pozměňovák ale klientovi zajistí, že se tento úrok zaplatí až po splacení celé jistiny. Po skončení odkladu tak půjde větší část splátky na jistinu, úrok bude nižší a klient ve výsledku zaplatí méně," uvedla Schillerová.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Na závěr hlasovali zákonodárci o některých návrzích ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Odsouhlasili například to, že nezaměstnaní nebudou muset pravidelně docházet na úřady práce a budou se moci hlásit na dálku. Firmám, které zaměstnávají postižené, by měla ubýt byrokracie.

 

 

Jednání bylo dlouhé, a tak se stalo, že si třeba předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek popletl body a vyjadřoval se k jinému, než se zrovna řešil. "Jsem osel," reagoval poté a omluvil se.

 

Už odpoledne poslanci souhlasili s prodloužením nouzového stavu. Vláda v čele s Andrejem Babišem přitom žádala o odklad až do 11. května. Ještě minulý týden ale Babiš prohlašoval, že se přiklání spíše ke kratší variantě - tedy prodloužení nouzového stavu pouze do konce dubna. "Jsem totiž přesvědčen, že je to v zájmu každého občana naší země," uvedl ale v úterý ve Sněmovně.

 

Poslanci byli v úterý také svědkem roztržky poté, co předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhla, aby se jednání přerušilo, dokud nebudou přítomni premiér, ministr vnitra a ministr zdravotnictví. Návrh neprošel a ministr vnitra Jan Hamáček se do ní ještě pustil.

 

"Já si vyprošuju ty poznámky, že se nám nouzový stav líbí. Nelíbí. Já bych byl strašně rád, kdybych se nemusel bát o svoje příbuzné, kdybych se nemusel bát o svoji rodinu a aby to už skončilo, ale ono to ještě neodešlo. A jestli si myslíte, že si to užíváme, jak spíme tři, čtyři hodiny denně a řešíme krizi, která na nás spadla, já si to fakt neužívám," prohlásil.

 

Na roztržku se podívejte ve videu:

 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš požádal vládu o poskytnutí konkrétního plánu uvolňování opatření. Podle Bartoše by měl obsahovat čtyři body - plán zásobování zdravotnických zařízení ochrannými prostředky, vývoj počtu nakažených, podle které vláda rozhoduje, termíny uvolňování či přijetí opatření a vyhodnocení rizik pro případ další epidemie.

 

Na Bartošovy požadavky se podívejte v reportáži:

 

Plán po Babišově vládě požaduje také ODS a další zbývající opoziční strany. "Chceme záruky, že karanténa a nouzový stav nebudou trvat věčně," uvedla předsedkyně TOP 09.

 

Hamáček na výzvy reagoval, že vláda je připravena vysvětlit, proč přijímá jednotlivá opatření, žádný detailní plán ale nemá. "Nikdo z nás nemá žádný plán ABCD, jak tu epidemii zvládneme, protože ta situace se průběžně vyvíjí. (…) Mně utkvěla v paměti věta doktora Fauciho, když parafrázuji: 'Jediný, kdo má nějaký plán, je ten virus'," uvedl Hamáček.

 

 

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak prohlásil, že nově sestavenou epidemiologickou skupinu v pondělí pověřil vypracováním plánu podobného tomu, který žádá opozice. "Možná řeknete, že je to pozdě, ale my jsme se v minulých dnech soustředili na zvládnutí té epidemie, my jsme neplánovali, co bude poté. Teď jsme v situaci, kdy si to můžeme dovolit," vysvětlil Vojtěch.

 

Vojtěchovu reakci si pusťte zde:

TN.cz