jednání vlády

Blatný: Od pondělí začne první větší rozvolňování. PŘEHLED změn

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:13
20.11. 2020 15:14
Téma:

V pátek odpoledne zasedla formou videokonference vláda, aby projednala dlouho očekávané rozvolňování opatření a snížení stupně pohotovosti v protiepidemickém systému PES. Od pondělí se tak prodlouží otevírací doba obchodů, zkrátí se zákaz nočního vycházení či povolí závěrečné zkoušky v autoškolách.

Hlavním bodem programu byla diskuze o zmírnění stupně rizika v protiepidemickém systému PES. Vláda se dohodla na tom, že od pondělí 23. listopadu se Česká republika přesune z pátého do čtvrtého stupně.

 

- Obchody mohou mít otevřeno do 23 hodin

- Maminky s kočárky v prodejnách nemusí mít nákupní vozíky a podobně

- Dítě do šesti let doprovázející rodiče na nákupu se nepočítá jako další osoba

- Zákaz vycházení se zkrátí o dvě hodiny, lidé budou moci být venku do 23 hodin

- Bude povolen nákup vánočních stromků, ozdob i kaprů

- Otevřou se obchody se střelivem

- Otevřou se knihovny s výdejem knih přes výdejní okénko

- Počet účastníků shromáždění se zvyšuje ze dvou na šest

- Na svatebních a pohřebních obřadech může být 20 lidí

- Autoškoly budou moci uskutečňovat závěrečné zkoušky

- Pro farmářské trhy platí stejné podmínky jako pro obchody

 

"Obchodům se střelivy byla udělena zvláštní výjimka. I v České republice hrozí rozšíření moru prasat a myslivci potřebují na regulování chovů střelivo," vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) důvod otevření prodejen se střelivem.

 

 

Do škol se také vrátí větší počet žáků a studentů, o tom už však Blatný s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) rozhodli ve středu. Plaga ohlásil dva termíny návratu - část dětí do lavic usedne 25. listopadu, část 30. listopadu.

 

Rozvolnění už se dotklo i domácích mazlíčků. Od středy mohou být otevřené psí salony. Někteří členové vlády by uvítali zmírnění stávajících opatření nad rámec toho, co stanovuje čtvrtý stupeň systému PES.

 

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) se už před několika dny nechal slyšet, že na páteční schůzi vlády navrhne, aby se obchody v neděli opět otevřely. Ze strany ministra zdravotnictví však zaznělo k tomuto návrhu nesouhlasné stanovisko a Havlíček se nakonec tohoto požadavku vzdal.

 

 

"Nechtěli jsme porušovat schéma PES," okomentoval to Havlíček na tiskové konferenci. Pokud se situace bude vyvíjet dobře, koncem příštího týdne by vláda mohla rozhodnout o vyhlášení třetího stupně, který by platil od pondělí 30. listopadu. Pak by se otevřely všechny obchody a částečně i restaurace.

 

"Režim by byl takový, že u stolu budou moci sedět čtyři lidé a otevřeno budou mít jen do 20:00 hodin," upřesnil Havlíček. Kapacita restaurace bude moci být ve třetím stupni naplněna jen z 50 %. Týká se navíc pouze míst na sezení.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz