ANKETA Velký průzkum

Znáte někoho s koronavirem a šili jste roušky? Takhle odpovídali Češi!

Čekání na testy
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
16.6. 2020 19:12
Téma:

Více než čtyři pětiny Čechů se zajímaly o vývoj situace ohledně šíření koronaviru. Vyplývá to z výzkumu CVVM. Desetina lidí pak měla podezření, že nemoc Covid-19 prodělala. Naprostá většina populace osobně nezná nikoho, kdo by měl pozitivní test na koronavirus.

Průzkum o koronavirové pandemii, který probíhal v květnu, zveřejnilo v úterý Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). O vývoj situace se rozhodně zajímalo 38 procent respondentů, spíše se zajímalo 47 procent. Více koronavirus zaujal ženy, vysokoškolsky vzdělané Čechy a Pražany.

 

"Rozhodný zájem také rostl s věkem a nejčastěji tuto odpověď volili dotázaní starší 65 let (56 %). Výrazně silnější zájem pak také projevovali dotázaní, kteří svůj zdravotní stav označili za špatný, nebo velmi špatný, oproti těm, kteří jej popsali jako velmi dobrý, dobrý, či průměrný," uvedlo CVVM.

 

Podezření, že nemoc Covid-19 prodělala, měla desetina dotázaných. Testovat se ale nechalo jen 31 procent z nich. Z těch, kdo příznaky neměli, podstoupilo zkoušku v laboratoři osm procent. Ze všech respondentů bylo na testech 10 procent - osm procent jednou, dvě procenta vícekrát.

 

 

 

Nejméně se nechávali testovat obyvatelé nejmenších obcí a lidé starší 55 let. Větší byla protestovanost ve velkých městech. Z testovaných pak koronavirus přiznala čtyři procenta.

 

Anketa

Znáte osobně někoho, kdo by měl pozitivní test na koronavirus?

Hlasovalo 2132 lidí.
Naprostá většina Čechů (83 procent) nezná osobně nikoho, kdo by onemocnění měl nebo má. Nejčastěji šlo o respondenty z Jihomoravského kraje a starší 65 let. Jednoho takového člověka má ve svém okolí devět procent dotázaných, sedm procent jich zná více. Zbylé procento nedokázalo na otázku odpovědět.

 

Nejvíce lidé poslechli vládní nařízení ohledně zakrývání nosu a úst na veřejnosti, které respektovalo 94 procent z nich. Většina také dbala na správnou hygienu, omezila cestování hromadnou dopravou a také setkávání s jinými lidmi.


Od pondělí se uvolnila další opatření. Jaká, se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

Od poloviny března do poloviny května se do šití vlastních roušek pustilo 40 procent respondentů. Vlastní dezinfekci míchalo devět procent z nich a lidem zasaženým koronavirovou krizí pomáhalo 24 procent. Zatímco roušky šily spíše ženy, dezinfekci míchali více muži.

 

Průzkum probíhal od 7. do 23. května na vzorku 1043 respondentů starších 18 let. Zadalo ho CVVM, prováděla agentura Median.

 

 

GALERIE: Výsledky průzkumu o koronaviru v Česku

1
/
5
Zdroj: CVVM
Průzkum o koronaviru v Česku - 1

TN.cz