neobjasněné vraždy

Strach v ulicích: Po Praze chodí několik tajemných vrahů

Téma:

Směsice vrahů, po kterých policisté pátrají, je opravdu pestrá. Aktuálně jde přinejmenším po čtyřech zabijácích. A hned dva z nich si patrně mohou připsat i přívlastek "sériový".

Jeden z nich vraždí taxikáře, další zabíjí a rozřezává ženy, jiný možná zcela bezdůvodně střílel a zabíjel v tramvaji, čtvrtý svou oběť zabil a upálil v lese a zbývající dva si jako zbraň vybírají nálože. Jeden zabíjel balíkovou bombou, druhému výbuchu nálože v bance zabránili pyrotechnici. Situace je o to horší, že přinejmenším někteří z útočníků mohou a dost možná i budou vraždit dál...
 

Taxivrah
 

Vrah taxikářů je na policejním seznamu hledaných zločinců asi hodně vysoko. Poprvé vraždil na počátku roku. Tělo mrtvého taxikáře našli policisté v Lužické ulici na pražských Vinohradech. Další dvojice taxikářů byla zavražděna v noci na 11. dubna letošního roku. Jejich těla ležela několik desítek metrů od sebe poblíž ulice K Netlukám v pražské Uhříněvsi.
 

To jsou zatím tři mrtví. Není ale vyloučeno, že k nim už přibyla další oběť z řad řidičů taxi. Policisté totiž pátrají po taxikáři Miloši Novákovi, který je od tohoto pondělí nezvěstný a zmizel beze stopy i se svým vozem.
 

 

Detektivové už se vyšetřováním dobrali k zatím neznámému muži, jehož podobiznu sestavili a zveřejnili. "S největší pravděpodobností jde o důležitého svědka. Policisté nicméně nevylučují, že by to mohl být samotný pachatel," podotkla mluvčí Hana Jeřábková a vyzvala veřejnost ke spolupráci.
 

Pražský rozparovač
 

Poprvé se kusy lidského těla našly v Praze v roce 2011. Další části pak policisté našli ve Vltavě loni v říjnu. Trvalo několik měsíců, než se kriminalistům podařilo k hrůzným nálezům přiřadit i jméno oběti. Je jí Mirka (26) z Moravy, která se v Praze nějaký čas pohybovala s bezdomovci. Pachatele tohoto hrůzného činu policie stále nemá.
 

 

Tento týden ve čtvrtek se u pražské mordparty opět rozezvučel pomyslný alarm. Ve dvou pražských třídírnách odpadu se našly rozřezané ostatky mladé ženy. Její jméno policie ještě nezná, ale na rozdíl od prvního případu je z částí těla patrné, že žena o sebe dbala a zřejmě tedy nežila na ulici. Znal ji vrah nebo si ji vybral náhodně? Proč a jak ji zabil? Na to budou muset kriminalisté teprve najít odpověď.
 

Mimořádně důležitá je také otázka, jestli souvisí loňský nález ostatků ve Vltavě s tím současným nálezem rozřezané ženy mezi odpadky. Pokud by odpověď zněla ano, je to o důvod víc k obavám. Byl by to případ sériového vraha, který bude zřejmě zabíjet dál.
 

Vrah z tramvaje č. 17
 

Tahle vražda je pořádně záhadná. Za bílého dne, 13. února zhruba v deset hodin dopoledne zastřelil neznámý vrah starší ženu. Vražda se odehrála nejen za bílého dne, ale především v jedoucí tramvaji číslo 17, která směřovala do Modřan.
 

 

Není ale jasné, kdy přesně vrah střílel a kde vystoupil. A už vůbec není jasný motiv činu. Mrtvá byla obyčejná bezúhonná čtyřiašedesátiletá žena. Do tramvaje nastupovala sama, vraha potkala až uvnitř vozu, kde jí prostřelil hlavu.
 

Vražda hledače pokladů
 

Neméně záhadná je vražda třiatřicetiletého Denise Batisty. Ten si v polovině června vyrazil s detektorem kovů do lesa v Klánovicích, aby hledal drobné mince a poztrácené poklady. Z výletu už se nevrátil. Kdosi ho zabil (policisté nechtějí prozradit jakým způsobem) a jeho tělo se pak pokusil zapálit. Po několika dnech ohořelé ostatky objevili náhodní kolemjdoucí.
 

 

Kdo a jaký měl motiv k této vraždě? Odpověď veřejnost zatím nezná. Úvahy o motivech rozšiřuje i fakt, že Denis Batista byl původem z Uzbekistánu a byl také elitní vojákem, velitelem zvláštní jednotky pohraniční stráže.
 

Bomba v poštovním balíčku
 

Dosud neodhalené zůstává také jméno nebezpečného pachatele bombového útoku z letošního ledna. Tragédie se odehrála v Osově na Berounsku. 15. ledna tam na recepci firmy vyrábějící bazény rozbalil ředitel doručený balíček. Ten vybuchl a ředitele smrtelně zranil. Vážně poranil i jeho zaměstnankyni na recepci.
 

 

Policie spoléhala na to, že někdo pozná na fotografiích muže, který balíček podal na poště v Praze Stodůlkách. "Kriminalisté na tomto případu stále intenzivně pracují. Informace, které se nám podařilo nashromáždit, zatím na konkrétní osobu neukazují," shrnula vyšetřování mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová. Dodala, že výbušný systém byl velmi dobré a sofistikované konstrukce.

Bomba v bance
 

Tenhle jediný není vrahem, i když k tomu moc nechybělo. Případ se týká loupežného přepadení pobočky ČSOB na Václavském náměstí. Neznámý muž v použil při loupeži kufřík s nástražným výbušným systémem. Zpravidla tak lupiči v bankách jen planě vyhrožují, ale tahle bomba byla skutečná a funkční.
 

 

Když pokladní muži žádné peníze nevydala, dal se na útěk a kufřík nechal v bance. Nakonec ho museli zneškodnit pyrotechnici. Čtyřkilová bomba by podle expertů nejen zabíjela v bezprostředním okolí, ale byla by schopná poškodit i statiku budovy a prohnat tlakovou vlnu přilehlými ulicemi.
 


 

"Jde o muže ve věku mezi 50 až 60 lety, vysokého asi 185 centimetrů, robustnější postavy. V době loupeže měl černé delší vlasy, které mu splývaly až na krk a několikadenní strniště s knírem. Detektivové ovšem nevylučují, že se mohlo jednat o paruku a falešný knír," uvedla policejní mluvčí Hana Jeřábková.
 

Vražda u Zemana
 

Od února 2014 kriminalisté také vyšetřují vraždu manželského páru v pražských Stodůlkách. V paneláku, ve kterém před zvolením do prezidentského úřadu bydlel i Miloš Zeman, byl usmrcen historik Jiří Fiedler a jeho manželka. Vrah uniká. Více o případu čtěte ZDE

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

"Úchyl z Mlčení jehňátek" Ted Levine: Je to tyran, říká o něm rodina

Děsivé VIDEO: Američan schválně najel do lidí na slavné pláži! Zabil ženu na líbánkách

Související témata:
tn.cz / David Garkisch