galerie levné bydlení

Postavit pasivní dům svépomocí? Manželům z Kravař se to povedlo

Pasivní dům svépomocí - 3
Zdroj: home-bydleni.cz
Téma:

Toužíte po vlastním a kvalitním bydlení? Příklad levného pasivního domu ze slezských Kravař ukazuje, že ani moderní bydlení nemusí být závratně drahé. Ale musí se přiložit i vlastní ruka k dílu.

Manželé Rozkošní si pro svůj vysněný pasivní domek vybrali projektanta Martina Deutsche ze společnosti Gades Solution. A dobře udělali. Jejich dům na první pohled netrpí očividnými ani skrytými vadami. A nebylo to ani drahé, protože kromě specializovaných prací zvládli manželé stavbu svépomocí. O zajímavé stavbě informoval magazín Home.

 

"Jen na specializované práce jsme si objednávali dodavatele. Ale máme ověřeno, že tímto způsobem dokážeme investorovi hodně ušetřit,“ vysvětluje projektant Deutsch a svá tvrzení dokazuje i výší investice. "Dům nás stál bez pozemku 1,6 milionu korun, což je myslím vynikající cena,“ potvrzuje investor.

 

 

Ve zmiňovaném rozpočtu jsou zahrnuty i technologie, bez kterých se pasivní domy neobejdou. Jak vlastně fungují? "Mají kvalitní obálku, v tomto případě z Ytongu, zateplenou 24 cm šedého polystyrenu. Okna jsou sedmikomorová s trojskly. Nejdůležitější technologickou součástí je vzduchotechnická jednotka, kterou ale dimenzujeme pouze na výměnu vzduchu. I když má rekuperaci, nevyužíváme ji na topení. Díky tomu stačí i rozvody s menšími průměry, které se navíc tak často neucpávají.“

 

GALERIE: Pasivní dům svépomocí

1
/
4
Zdroj: home-bydleni.cz
Pasivní dům svépomocí - 2

 

Vzhledem k dokonale zvládnuté obálce má dům jen minimální tepelné ztráty, což umožnilo pro topení využít elektrických rohoží. „Na dotopení to bohatě stačí, dům si udržuje konstantní teplotu 19 °C a elektrická podlahovka nabízí mimo jiné i výborný komfort ovládání. Topíme opravdu nezávisle v každém pokoji zvlášť. Navíc spadáme do výhodné sazby dodavatele elektrické energie, třeba loni jsme protopili dohromady jen 6 500 korun!“ dodává majitel.
 

Chcete lépe bydlet? Nahlédněte do naší rubriky LEPŠÍ BYDLENÍ .

Související témata:
tn.cz / gar