dramatický boj o život

Rybář se prutem dotkl drátů vysokého napětí. Zachránili ho kolegové

Nešťastná náhoda stála na počátku dramatického boje o život postaršího rybáře u Sezemic na Pardubicku. Muž se v šeru a mlze dotkl dlouhým prutem drátů vysokého napětí a zastavilo se mu srdce.

"Najednou jsem slyšel záblesk, jak se světlo rozsvítilo, jako by mezi nás někdo hodil petardu,“ popisuje devatenáctiletý rybář Jakub Štěpánek počátek dramatu. Právě on se s dalšími dvěma rybáři snažil muže vrátit do života. Sám ho vytáhl i z rákosí a pak zavolali pomoc.
 

Rybář: Prosím vás, tady došlo k úrazu elektrickým proudem…
Operátorka: Kde, pane, kde?
Rybář: Loučná, u jezu. Leží tady pán na zemi a nevíme, co s ním…
Operátorka: Prosím vás, není nějak spojenej s tím vedením?
Rybář: Ne, ne…
 

Šlo o minuty. To pochopili i záchranáři a na Pardubicko vyslali vrtulník. Letěl v něm i lékař Anatolij Truhlář. "Při každé srdeční zástavě o přežití rozhodují právě ty původní minuty,“ chválí postup rybářů, kteří zachraňovali svého kolegu.
 

Operátorka: Zkuste ho malinko poplácat po tváři…
Rybář: Spíš lapal po dechu, spíš….
Operátorka: Reaguje?
Rybář: Ne!
 

Mezitím operátorka povzbuzovala rybáře k masáži srdce: "Opravdu, ten hrudník musíte takhle mačkat. Až bude pán vysílenej, tak s tím druhým pánem se vystřídat dokud nedojedeme.“
 

Šance na záchranu rybáře jsou nízké. Muž se prutem dotknul elektrických drátů. Neviděl je, byla tma a navíc mlha. Šlo o napětí 35 tisíc voltů.
 

Operátorka: Pořádně promačkávat hrudník do hloubky…
Rybář: Dejchá, dejchá!
Operátorka: Rychlostí teď, teď, teď, teď bez přestání, pane.
 

Po deseti minutách už v masáži pokračují záchranáři. Rybář se z bezvědomí probírá. "My jsme pokračovali třináct minut než došlo k obnovení oběhu,“ potvrzuje lékař Anatolij Truhlář.
 

 

Přežije nebo ne? Tahle otázka rybáře Jakuba dlouho trápila. Dnes už ví, že v životní zkoušce jako laik-záchranář obstál. Zaxchránil lidský život. "Každý by se měl takhle zachovat... já nemám slov...“ dodává k tomu dnes.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar