Hnusy mířily do obchodů

Z Polska k nám vezli zeleninu plnou olova a pesticidů!

Mrkev
Zdroj: Isifa / MAFRA / Michal Šula
Téma:

Zelenina plná těžkých kovů - olova a kadmia - a pesticidů mířila na pulty obchodů! Ve vzorcích, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce odebrala, se objevily tyto nebezpečné látky! Naštěstí se příslušné šarže do obchodů nedostaly.

Zelenina ošetřena nelegálním způsobem nepovoleným pesticidem či přítomnost těžkých kovů. To jsou prohřešky, které objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce v zelenině vezené z Polska. V rámci kontrol inspekce odebrala 649 vzorků, z nichž právě v zelenině Polska se objevily těžké kovy a pesticidy.

 

U mrkve z Polska bylo zjištěno překročení limitu pro olovo a kadmium, ve třech šaržích rajčat z Polska a v salátových okurek byl překročen obsah pesticidů. "Analýza prokázala přítomnost v Evropské unii nepovoleného pesticidu pro ošetření plodové zeleniny - dinotefuranu a zelenina tak byla ošetřena nelegálním způsobem," uvedl tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

 

 

Problémy se ovšem neobjevily jen u zeleniny z Polska. Chyby byly i u brambor z Rakouska a Německa. "U dvou šarží z Rakouska a dvou šarží z Německa nebyla dodržena odrůdová jednotnost," vysvětlil Kopřiva.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Potraviny dobré pro naše zdraví: K čemu jsou dobré borůvky a k čemu avokádo?

5 potravin, které cpete do lednice a přitom tam nepatří

Související témata:
TN.cz / hmr