Návštěva Krásné Lípy

Postižení prý nesměli obsluhovat prezidenta! Hrad to popírá

Téma:

Hodně emocí vyvolal požadavek prezidentského týmu. Ten si totiž přál, aby Miloše Zemana při obědě v restauraci Křinického pivovaru neobsluhovali postižení! Handicapovaní, kteří jsou v restauraci zaměstnaní, dostali volno, do práce nastoupili až po Zemanově odjezdu na úklid!

Mezi handicapovanými, zvláště po nedávných výrocích o inkluzi (Zeman řekl, že handicapovaní děti by neměli být ve třídách se zdravými dětmi - pozn. red.) , si prezident Miloš Zeman při návštěvě severních Čech příliš reputaci nezlepšil. Jeho tým totiž podle Práva zakázal postiženým členům obsluhy restaurace, ve které Zeman obědval, aby hlavu státu obsluhovaly. Ba co víc, dostali volno!

 

Anketa

Bylo rozhodnutí, že prezidenta Miloše Zemana neobsluhovali handicapovaní, správné?

Hlasovalo 3947 lidí.
Restaurace Křinického pivovaru je právě podnikem, kde pracují mentálně a tělesně postižení. Když před několika týdny restauraci navštívili pracovníci Zemanova týmu kvůli bezpečnosti, vznesli požadavek, že handicapovaní lidé prezidenta obsluhovat nebudou! Podle Práva to bylo poté, co hradní tým viděl obsluhovat ženu jen s pahýlem ruky!

 

Obsluhu prezidenta a jeho hostů, místními podnikateli, tak zajistili učni z děčínské hotelové školy a běžní zaměstnanci dostali volno. Majitel pivovaru a restaurace Jan Srb to zdůvodnil tak, že nemohl míchat běžný personál s učni. Na úklid po prezidentské návštěvě však už zaměstnanci včetně postižených byli povoláni.

 

"Chápu, že mě nechtějí, že nejsem vyučen. lidi si nás hrozně chválí, pracuji zde už rok a půl. Hosté i šéfové jsou s naší prací spokojení, i s mojí kamarádkou, která nemá ruku," řekl Právu postižený zaměstnance pivovaru Miroslav Čonda.

 

 

To, že by Zemanův tým odmítl, aby prezidenta obsluhovali postižení, vyloučil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Tady je celé jeho prohlášení k celé kauze:

 

"Tvrzení v článku v dnešním vydání deníku Právo, že Kancelář prezidenta republiky vznesla požadavek, aby při pracovním obědě prezidenta republiky neobsluhovali hendikepovaní, je zcela lživé. Zdůrazňuji, že Kancelář prezidenta republiky žádný takový požadavek nevznesla. Naopak, při přípravě pracovního oběda byl jeho průběh osobně konzultován právě i se zmíněnou hendikepovanou paní. Je zřejmé, že cílem dezinformace deníku Právo je poškodit prezidenta republiky v očích veřejnosti."

 

Ke všemu se vyjádřil i majitel restaurace Jan Srb. "Z Hradu přišly jen tyto požadavky týkající se obsluhy: na každé dva hosty musel být jeden číšník. Další požadavky se týkaly bezpečnosti – nesměly tu být nikde tlakové láhve," uvedl Ústeckému deníku s tím, že z Hradu žádný požadavek, aby neobsluhovali zdravotně postižení, nepřišel. "Je to fáma," dodal.

 

Srb také uvedl, že handicapovaný čišník se nejmenuje Čonda ale Čonka a je prý mentálně postižený. To, že najal učně z děčínské školy, zdůvodňuje tím, že prezidentskou návštěvu by jeho malý tým nezvládl.

 

Prezident Zeman při své návštěvě Krásné Lípy neunikl protestům. Demonstrující ho kritizovali za jeho výroky o inkluzi. Hlava státu při svém odjezdu z oběda s handicapovanými promluvil. "Své tvrzení jsem mínil tak, že v takzvaných praktických třídách je dětí polovina a učitelé se jim mohou daleko více věnovat. Tyto děti by byly zároveň uchráněny tomu, aby se jim ty ostatní, normální, posmívaly," prohlásil Zeman.

TN.cz / hmr