Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kontroverzní látka

Pozor na podivné éčko 951. Dávají ho do pití a jídla místo drahého cukru. PŘEHLED POTRAVIN

Potraviny s E951
Zdroj: oficiální zdroj
Témata:

Pro jedny bezproblémové sladidlo, pro jiné nebezpečná látka způsobující zdravotní problémy. Umělé sladidlo E951 - aspartam je hodně kontroverzní. Vyhnout se mu ale nemůžete - je v nápojích, v čaji, ve žvýkačkách, jogurtech či dezertech. Podívejte se na přehled potravin, které E951 obsahují.

Nízkokalorické sladidlo aspartam se používá jako levnější  náhražka klasického cukru. je však problémové, stejně jako  jako E952 - cyklamát, o kterém jsme psali ZDE. Také aspartam je umělé sladidlo, které je asi 200 krát sladší než cukr a také zvýrazňuje aroma. Tuto látku obsahuje okolo 6 tisíc potravin po celém světě.
 

Proč je toto éčko tolik kontroverzní? Protože některé studie naznačují, že může způsobovat rakovinu mozku. To, že aspartam může být karcinogenní, prokázala studie v roce 1974 a v roce 1996, kdy byl u testovaných krys dokázán výskyt rakoviny mozku. Další studie však toto tvrzení nepotvrdily.
 

V roce 2007 vyšel v odborném časopisu přehled zhruba 500 studií za posledních 25 let. Výsledkem bylo to, že aspartam je v běžném množství bezpečný. Přijatelná denní dávka je 0 až 40 mg ke kilogramu tělesné váhy.

 

Použití aspartamu upravuje "Nařízení komise (EU) č. 1129/2011", které určuje, ve kterých potravinách a v jakém množství smí být E951 užito. Ve většině případu je maximální povolené množství 1000 mg/kg či litr, u žvýkaček je to ale až 2500 mg/kg či litr. Aspartam například obsahují nápoje Coca-Cola Light či Zero. Nebezpečná by tak byla konzumace 8 litrů nápoje denně.
 


 

Některé testy prokázaly možnou karcinogenitu, ale to není jediný problém aspartamu. U citlivějších lidí může totiž způsobovat bolesti hlavy, vyrážku či poruchy chování u dětí.
 


Aspartam je povolen zhruba v 90 zemích světa včetně Česka, USA či Kanady. Ve Spojených státech tato látka dokonce obdržela status GRAS, což znamená, že je aspartam považován za bezpečný.

 

Info

Rodinný rozpočet. Nevydávejte z něj více než musíte. Víte na čem a kolik přeplácíte?

Kolik mohu ušetřit

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejhorší klip všech dob: Puberťačka zpívá o lásce k čínskému jídlu

Nejhorší blafy české kuchyně: Podívejte se na jídla, po nichž se vám zvedne kufr

tn.cz / hmr