Fotbal

Tomáš Jun: Návrat fenomenálního střelce?

Jun vstřelil hattrick. Pomůže mu to k tomu, aby se definitivně vrátil mezi elitu?

Tomáše Juna už leckdo odepsal. Býval to velký talent českého fotbalu, jenže z očí se ze dne na den vytratil. Mohlo za to nepovedené angažmá v Turecku, kde Jun strávil rok kariéry. Strávil ale není ten správný výraz. Spíše by se hodilo: trestuhodně promrhal…

Debut na slavném Highbury

Už od devíti let Jun oblékal dres pražské Sparty, která v něm viděla svou zářivou budoucnost. Šanci mu tak dala velmi brzy, a to pořádnou – svůj debut v rudém dresu si odbyl už v sedmnácti letech na hřišti slavného Arsenalu Londýn! I když vyjukaný mladík tehdy vyloženě nezklamal, následné dvě sezony měl do základní sestavy Letenských ještě stále daleko.


Zlom přišel až s nástupem trenéra Straky. Impulzivní kouč se nebál dát Junovi šanci a udělal z něj útočníka číslo jedna. Sám hráč se mu za to odvděčil stabilními výkony, které přinesly Spartě titul a jemu pozvánku do reprezentace. Kariéra jako z pohádky? Možná. Na scénu však přichází klasický záporňák, který Junovým životem otočí o 360 stupňů.

Zloduchem je turecký Trabzonspor

Tím zlým je turecký klub Tranzonspor, jenž Junovi zamotal hlavu milionovou smlouvou. A mladý hráč podlehl. Navíc to měl usnadněné i kladným postojem Sparty, jež za svůj klenot vyinkasovala částku přesahující 100 milionů korun. Jun tak nedbal varovných hlasů svých zkušenějších kolegů, kteří ho před odchodem na východ zrazovali. Když mu došel důvod jejich zdrženlivého postoje, bylo už pozdě.


V klubu byl uvázán dlouholetou smlouvou, která se ukázala jako zajetí ve zlaté kleci. Nesmělý útočník najednou vydělával obrovské peníze, navíc netto, do balónu si ale nekopl. A to doslova. V lednu sice odešel do Besiktase Istanbul, avšak nijak si tím nepomohl. Suma sumárum: během roku, který jen proseděl mezi náhradníky, Jun přišel o všechno, co ve Spartě dlouhá léta budoval: ztratil kredit střelce, zájem reprezentačního kouče i svůj velký potenciál…

Pomocnou ruku podává Sparta

Z trápení a letargie Juna vysvobodila až mateřská Sparta. Ta už se nemohla dál dívat, jak Jun zabíjí svůj talent v dalším tureckém klubu Besiktasi Istanbul, a vzala si ztraceného syna k sobě na roční hostování. Jenže dlouhá herní pauza byla znát, vyhaslý útočník se nechytil a drtivá většina fanoušků ho už definitivně odepsala.


Zklamaný hráč se tak musel vrátit zpět do Turecka, odkud si ho v zimě vypůjčily pro změnu Teplice. A tady nastává důležitý obrat. Jun sice kanonýra Fenina na Stínadlech nenahradil, svými výkony však naznačil, že góly dávat nezapomněl. "Jsem rád, že jsem za ten půl rok mohl odehrát co nejvíc utkání a dostat se do zápasového zatížení. Na nový ročník jsem se moc těšil," poznamenává spokojeně sám Jun.

Začal znovu od nuly. A také hattrickem…

Vedení Teplic si ho oblíbilo na tolik, že za něj neváhalo vydat částku přesahující deset milionů korun. Tedy sumu, kterou by do tápajícího Juna vloni investoval jen blázen. "Před pár týdny mi nebylo dobře, mohlo se stát ze dne na den cokoliv. I Turci ale asi chtěli, abych už odešel. Byl jsem tam tři roky, což je dost. Pro obě strany bylo dobře, že jsem přestoupil do Teplic," hodnotí situaci znovuzrozený útočník.


Nyní začal klubu splácet důvěru už v prvním kole, kdy hattrickem sestřelil České Budějovice. "U všech třech gólů jsem měl štěstí. Snažil jsem se dohrávat každou situaci, každý balon," líčil teplický střelec a jedním dechem dodává: "Začal jsem výborně, ale rozhodně bych nechtěl, aby to takhle skončilo. Nechci po prvním kole dávat velkohubá prohlášení, rád bych na dnešní branky navázal a střílel další góly," říká jasně.


Ví moc dobře, o čem mluví. Dole už byl dlouho, čeká ho nyní zase cesta vzhůru? Přejme mu, aby to tak skutečně bylo..

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události