Fotbal

Start Skotské Premier League ohrožuje stávka rozhodčích

Tradičně hladoví fotbaloví příznivci ve Skotsku si možná budou muset na začátek nejvyšší ligy počkat. Stane se tak, pokud nedostanou sudí přidáno.

Skotská Premier League měla odstartovat už o tomto víkendu, Skotská asociace rozhodčích ale dala vedení soutěže nůž na krk – buďto dostanou rozhodčí větší odměny, nebo budou místo pískání sedět doma. Podle zpravodajského serveru BBC asociace žádá, aby se plat za jeden zápas zvýšil oproti minulé sezoně o 225 liber (asi 6800 korun).

S Anglií se srovnávat nemohou

V posledním ročníku pobírali skotští sudí za odpískaný duel 575 liber (asi 17 400 korun), nyní by chtěli 800 liber (asi 25 tisíc korun). Pokud asociace se svým požadavkem uspěje, platební podmínky pro rozhodčí ve Skotsku by se vyrovnaly například se skandinávskými ligami.


Pondělní schůzka obou stran žádné rozuzlení nepřinesla, vedení ligy totiž nabídlo rozhodčím pouze tříprocentní navýšení odměn. Úplně jiná praxe v odměňování sudích funguje v sousední Anglii. Arbitři v Premier League dostávají roční paušální plat 33 tisíc liber (asi milion korun), za každý odpískaný zápas navíc vyinkasují 300 liber.

O peníze prý nejde

Podle bývalého skotského rozhodčího Kennyho Clarka ale v celé kauze nejde jen o peníze. „Nejde o to, že by si někteří rozhodčí chtěli vydělat tolik, kolik berou hráči. Je to především o tom, dát najevo uvědomění si tlaku, pod kterým sudí jsou. Stejně tak trpí jejich rodiny, když se jejich jméno propírá v médiích,“ řekl BBC Clarka.

dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události