Sport

Kolaps Matta Emmonse: Z jistého zlata byla bramborová medaile

Kolaps Matta Emmonse: Z jistého zlata byla bramborová medaile

Američan Matthew Emmons, manžel české střelkyně Kateřiny Emmons, totálně selhal při poslední finálové ráně.

Matthew Emmons sice ve finále střelby z malorážky na 3x40 ran předváděl excelentní výkon a mílovými kroky si šel pro zlatou medaili. Osud mu ale opět nepřál.


Poslední finálová rána mu neuvěřitelně ulétla na pouhých 4,4 bodu. Matthew zřejmě omylem zmáčknul spoušť dříve, než pořádně zamířil. Nejen, že tak ztratil jasně vyhraný závod, ale dokonce se propadl mimo stupně vítězů. Stejně jako před čtyřmi roky v Aténách pro něj poslední finálová rána znamenala loučení s medailí.


Po pátečním stříbru tak svým nedělním kolapsem nevyrovnal úspěch své ženy Kateřiny. Ta si z Pekingu poveze zlatou a stříbrnou medaili, Matthew pouze stříbrnou.Ve finále samé desítky, dvě vysoké devítky a jeden ÚLET

Matthew vypadal během celého finále neuvěřitelně soustředěně, střílel skvěle a stoprocentně se tak dokázal vyrovnat s velkým tlakem, pod kterým všichni střelci ve finále jsou. Po devíti finálových ranách vedl o 3,3 bodu, což je luxusní náskok, který jde přirovnat k čytřmetrovému vedení plavce Phelpse  davacet metrů před cílem. Poslední výstřel ale zhatil veškeré naděje. Navíc se finále střílí ve stoje, což je Emmonsova silná zbraň.


Sám Matthew po zjištění tohoto výsledku vyvalil oči, pak sklopil hlavu a nevěřícně jí zakroutil. Jeho žena Kateřina byla na komentátorském stanovišti také v šoku. Všichni už viděli Matta se zlatou medailí, ale i ve střelbě se může kdykoli cokoli stát. Přeci jen to je pořád jen sport a stejně jako štěstí někdy pomůže outsiderovi, může i zhatit úspěch favorita.

Zase ta poslední rána...

Matthew Emmons byl blízko zlaté medaili i před čtyřmi lety v Aténách, ale ani tam se to nepovedlo. Parádně rozjety závod pokazil poslední ranou, když svůj projektil poslal sice do středu terče, ale bohužel ne do toho svého. I v Pekingu se mu stala poslední rána osudnou a připravila ho o olympijský triumf. "Tak to je neuvěřitelné. Takhle špatně za celý olympijský cyklus nevystřelil," stačila ze sebe vypravit Kateřina Emmons, která závod komentovala. Hned nato odběhla utěšit svého muže.


Vítězství spadlo do klína Číňanovi Čchiou Ťianovi. Druhý skončil Ukrajinec Jurij Sukhorukov a bronz vybojoval nejlepší muž z kvalifikace Slovinec Rajmond Debevec. Ten v začátku finále nezvládl situaci a dvě své rány poslal pod hranici osmi bodů. Z těžké situace se ale dokázal zvednout a kvůli kolapsu Emmonse se může radovat z olympijské medaile.Výsledky finále:
3x40 ran z libovolné malorážky - 50 m

1. Čchiou Ťien (Čína) 1272,5 (1173+99,5)
2. Jurij Suchorukov (Ukr.) 1272,4 (1174+98,4)
3. Rajmond Debevec (Slovin.) 1271,7 (1176 +95,7)
4. Matthew Emmons (USA) 1270,3 (1175+95,3)
5. Thomas Farnik (Rak.) 1268,9 (1171+97,9)
6. Mario Knoegler (Rak.) 1268,4 (1170 +98,4)
7. Valerian Sauveplane (Fr.) 1267,1 (1172+95,1)
8. Vebjoern Berg (Nor.) 1266,5 (1172+94,5)

Jan Pavlíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události