Fotbal

Fotbalový Jablonec a Olomouc, štiky v ligovém rybníku

Jako den a noc ve srovnání s minulou sezonou, musí připadat jabloneckým a olomouckým fotbalistům vstup do letošního ročníku fotbalové Gambrinus ligy.

Loni to byla pro Severečechy fotbalové tragédie, když si první výhru připsali až v 11. kole. Tehdy se Jablonci podařilo zvítězit 1:0 ve Zlíně. Do té doby měli více než tristní zápasovou bilanci, když inkasovali pouze body za čtyři remízy a bojovali o záchranu. Nakonec skončili na 12. místě.

Parádní vstup do sezony

Letos? Fotbalová pohádka. Počet bodů, který loni nashromáždili  za jedenáct kol, mají letos už po třech kolech. Za dvě výhry a jednu remízu mají sedm bodů a patří jim ve vyrovnaném úvodu ligy čtvrté místo, přičemž mají stejně bodů jako vedoucí Brno. Rozdíl je pouze ve skóre.Navíc dokázali porazit 2:1 silnou Ostravu.


„S panem Peltou (šéf klubu - poz. red.) jsme si řekli, že loňský rok už nechceme opakovat, takže nám hodně šlo o dobrý vstup do ligy,“ řekl trenér Jablonce František Komňacký, který  však zároveň mírní euforii. „Nějaké body nám naskočily, ale my musíme vědět, že patříme do středu tabulky a k tomu jich chceme uhrát co nejvíc. Když budeme v klidu, pak i náš herní projev bude směřovat k fotbalu samotnému, a ne jen k boji o žití a nežití,“ řekl Komňacký.

Lafata a ti druzí...

Co stojí za úspěšnou proměnou? Příchod klubové ikony Davida Lafaty? Možná, ale ten spoluhráče může zatím podporovat maximálně psychicky, protože gól se mu zatím vstřelit nepodařilo. Podle trenéra Komňackého si však všechny herní úkoly, které dostává, plní svědomitě. „Úkol, se kterým šel na hřiště, tedy rozhýbat útok, sklepávat balony, tlačit se do šancí, beze zbytku splnil,“ řekl Komňacký například po vítězném utkání s Ostravou. Jablonecký kouč zároveň doufá, že až se mu podaří získat kondici, o kterou přišel v Rakousku kvůli malému zápasovému vytížení, tak začne střílet i góly.


Lafatu nahradil v 60. minutě slovenský útočník, který přišel na sever Čech z Teplic, Andrej Hesek. Právě díky jeho brance hlavou Severočeši zvítězili. Tehdy ho přesným centrem našla další slovenská akvizice, Igor Žofčák.

David Lafata: Měli jsme zatím i trochu štěstí


Jablonec zatím táhne Žofčák

Zdá se, že právě s výkonem tvořivého záložníka, stojí a padá hra Jablonce. To se ukázalo v posledním utkání Jablonce s Mladou Boleslaví, když Žofčák znovu pořádně čeřil vodu. Opět přihrál na gól, tentokrát však ex-brněnskému Zdeňku Pavlíkovi, dalšímu výbornému nákupu jabloneckého managementu. Jakmile však Žofčák opustil hřiště z důvodu zvýšené teploty a horšího dýchání, což bylo způsobeno infekcí s níž laboruje řada dalších hráčů, tak se ofenzivní síla Jablonce výrazně otupila.

Bratři v triku

Olomouc, to je takový Jablonec v bledě modrém. První výhra přišla loni v sedmém kole, když se jim podařilo vyhrát v Ostravě 1:0 a v ligové tabulce v sezoně 2007/2008 patřila Hanákům jedenáctá příčka. Vstup do sezony přitom neměli o moc lepší, než jejich severočeské dvojče.


Letos jsou oba kluby zase hezky pospolu, ale v poněkud příjemnější části tabulky. Olomouc je totiž po třech odehraných kolech se ziskem sedmi bodů pouze o jedno místo před Jabloncem, když jí patří třetí příčka.


Naposledy se Hanákům podařilo vybojovat velmi cennou remízu 1:1 na Letné proti silné Spartě. Neporanitelnost jim zachránil Tomáš Kazár, který zatím plní roli esa v rukávu. V minulém kole rozhodl osm minut před koncem duel s Plzní, když nastupoval do utkání půl hodiny před koncem. Tentokrát měl na gól pouze dvacet minut, ale trefil se znovu a zajistil Olomouci remízu 1:1. Teď je otázka, jestli se eso při dalším tahu v rukávu nezasekne.

Jaromír Vlček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události