Sport

První krůček Federerovi vyšel. Jak si povede dál?

"Král je mrtev, ať žije král," hlásala světová média po sesazení Rogera Federera z tenisového trůnu. Švýcar však v prvním kole na US Open ukázal, že se s ním musí počítat.

Španělský toreador tenisových dvorců Rafael Nadal se ještě ani nestačil pořádně uvelebit na tenisovém trůnu a už se mluví o tom, že tam není na dlouho.


Král Roger sice padl, ale zdá se, že mu jeho „hračka“ začala překvapivě brzy chybět. V úvodním zápase posledního grandslamového turnaje sezony vyprovodil z kurtu Maxima Gonzalese z Argentiny 6:3, 6:0 a 6:3. Inu, s rozlobeným „dítětem“ si není radno zahrávat.

Federerovo nevýrazné olympijské představení

Svým kritikům dal Federer naposledy za pravdu těsně před US Open, když vypadl na Olympijských hrách v Pekingu už ve čtvrtfinále s Američanem Jamesem Blakem. Znovu se dostaly na přetřes otázky týkající se záhadné ztráty formy dříve „neporazitelného tenisového monstra“, jak sám sebe Federer nazval.

Co brzdí tenisového génia?

Je problém ve špatném trenérovi Jose Higureasovi, který Švýcarovi ordinuje tenis, jež mu nesedí? „Pod španělským trenérem hraje ještě více zezadu, nevyužívá vůbec hru na síti, kde je skvělý,“ tvrdí český daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil. Nebo jsou na vině mimosportovní záležitosti, které Federerovi ukradly až příliš mnoho tréninkového času? Práce nohou, ztratily u Federera na kvalitě. U míčů bývá později, proto kazí víc, než je zdrávo.

Miláček amerického publika

Po Federerově pondělním zápase proti bezejmennému Jihoameričanovi je příliš brzy mluvit o nějakém velkém návratu, záblesk Švýcarova dřívějšího tenisového „glancu“ však bylo možné pozorovat už teď. „Vycházel mi servis a dobře jsem se pohyboval po kurtu. První kolo mi vyšlo, což je pozitivní,“ řekl Federer.


Švýcar je v nezvyklé roli. Poprvé po více než čtyřech a půl letech je turnajovou dvojkou. Zásadní rozdíl v tom ovšem nevidí. „Jedinou změnu, jakou cítím je fakt, že mě fanoušci podporují mnohem více než dřív a opakují mi, že jsem pro mě stále nejlepším hráčem světa,“svěřil se po zápase Federer.


Bývalou tenisovou jedničku by paradoxně právě američtí fanoušci mohli vrátit na piedestal světového tenisu. Na žádném jiném grandslamovém turnaji nemá uhlazený Švýcar takovou podporu jako zde, tedy na místě, které má „atmosféru jako velký večírek,“ jak řekla návrhářka společnosti Nike Colleen Sandiesonová, která Federera sponzoruje.Je to logické. Při své nepřetržité čtyřleté vládě předváděl Federer ve Flushing Meadows úžasný tenis a americké publikum, která má tendence být občas patetické, mu to teď vrací. Jeho téměř každý pohyb byl fanoušky odměněn nebývalým aplausem. „Nesmíme zapomenout, že jsme v Americe, takže by měli podporovat spíše svoje tenisty, ale myslím, že i já jsem jejich srdcím docela blízko,“ řekl Federer, který na US Open vládne od roku 2004.

Nadalovy puchýře, to je oč tu běží

Švýcarský tenista, kterého by mohl na vítěznou notu naladit pekingský triumf ve čtyřhře, má navíc další eso v rukávu, DecoTurf II. Pod tímto záhadným názvem se skrývá označení povrchu, na kterém se na US Open hraje. Je velmi rychlý, což Federerovi sedí, přičemž jeho španělský rival tento povrch příliš „nemusí.“ Na druhou stranu jsou od hráčů signály, že v této sezoně „bouchají“ do větších míčků, než tomu bylo v minulosti. To předpokládá, že se budou hrát dlouhé a náročné výměny, což by zase mělo sedět Nadalovi.


Na konci by se však přeci jenom mohl smát Federer. Už proto, že španělský tenista má znovu problémy s bolestivými puchýři, kvůli kterým vzdal například tenisový turnaj série Masters v Římě.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události