Fotbal

Jan Koller definitivně skončil s reprezentací!

Nejproduktivnější reprezentační útočník v historii České republiky opouští národní mužstvo. Podívejte se, jak začínal.

Český fotbalový obr Jan Koller se rozhodl, že nebude dál pokračovat v reprezentační kariéře. Nyní se bude věnovat pouze klubovým povinnostem v ruské Samaře a hlavně své rodině. Informaci potvrdil hráčův agent Pavel Paska.


Koller následoval Brücknera

V české reprezentaci tak končí éra, mezi jejíž hlavní postavy patřili právě populární "Dino“ Koller a trenér Karel Brückner. Oba se rozhodli, že je nejvyšší čas své působení u národního týmu ukončit.


Po Kollerově rozhodnutí se určitě ulevilo všem obráncům, kteří měli za úkol obrovitého útočníka střežit. Jméno Koller totiž vždy vzbuzovalo velký respekt v celé Evropě. Aby ne, když rodák ze Smetanovy Lhoty dokázal v 90 zápasech nastřílet neuvěřitelných 55 branek! Takové bilanci se ani zdaleka nemůže přiblížit žádný ze současných útočníků národního týmu.


Rada Kollera nepřemluvil

Po svém jmenování na pozici trenéra české reprezentace Petr Rada slíbil, že se pokusí Kollera přemluvit, aby znovu navlékl reprezentační dres a dál bojoval s lvíčkem na prsou. Jednu chvíli to opravdu vypadalo, že se "Dino“ do reprezentace vrátí, ale nakonec dal Radovi košem.


Dvojice Koller - Baroš tak již na svou slávu nenaváže a Rada bude muset hledat jinou útočnou dvojici.Kollerovi se totiž narodila druhá dcerka a ten cítí, že by neměl kvůli reprezentačním povinnostem přijít o nejrannější dětství svého potomka. Svědčí o tom i fakt, že Jan Koller byl přítomen přímo u porodu.

Kariéra plná úspěchů

Jan Koller se ve své bohaté kariéře zúčastnil tří mistrovství Evropy a jednoho mistrovství světa, i když začínal jako zcela neznámý a neohrabaný mladík ve vesnici jménem Smetanova Lhota. Tu nyní zná snad každý fotbalový fanoušek v České republice. Poté se prosadil i v pražské Spartě. 
Podívejte se sami, jak byl nadšený z branky do sítě pražských Bohemians.V té chvíli asi nikdo netušil, jak skvělou budoucnost před sebou má tento sympatický mladík.


Záchranářská mise ale nevyšla

Ve Spartě nakonec strávil tři roky, ale od roku 1999 se začal prosazovat i v reprezentačním dresu. V prvních deseti reprezentačních startech za Českou republiku totiž vstřelil devět branek a v témže roce se stal Hráčem roku, což mu přineslo angažmá v německém Dortmundu.


Bundesliga Kollerovi evidentně svědčila. Hned ve své první sezoně pomohl Dortmundu k účasti ve finále Poháru UEFA. V něm sice vstřelil Feyenoordu Rotterdam nádhernou branku, ale z vítězství se nakonec neradoval.


Po dortmundském angažmá přišla nabídka z AS Monaco, kde Koller neprožil šťastné období. Jeho tým neustále klesal tabulkou a nakonec i málem sestoupil. Proto Koller vzal zavděk nabídkou Norimberku, kterému měl pomoci zachránit se v Bundeslize.


Jeho mise ale nevyšla a s týmem nakonec sestoupil. Poté se rozhodl přestoupit do ruské Samary, kde v současné době nastupuje v základní sestavě.


Předchozí působiště:

Smetanova Lhota (1980-92), Milevsko (1992-93), Sparta Praha (1993-96), SC Lokeren (1996-99), RSC Anderlecht (1999-01), Borussia Dortmund (2001-06), AS Monako (2006-07), 1. FC Norimberk (2008), Samara (2008).


Reprezentační bilance:

90 zápasů/55 gólů (první start - 9. února 1999 proti Belgii) , (první gól - 9. února 1999 proti Belgii).


Největší úspěchy:

ME 2004 (Portugalsko) - bronz, vítěz české ligy (1995), 2x vítěz belgické ligy (2000 a 2001), vítěz německé ligy (2002), vítěz Poháru ČMFS (1996), účastník MS 2006, ME 2000, 2004 a 2008.

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události