Fotbal

V ČMFS to vře! Budou předčasné volby?

V ČMFS to vře! Budou předčasné volby?
Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Předseda ČMFS Mokrý i celý výkonný výbor se strachují o svá křesla. Chystá se "čistka" ve vedení svazu.

Podle nejnovějších informací se v Českomoravském fotbalovém svazu bude jednat o odvolání předsedy Pavla Mokrého a celého výkonného výboru! Ten by měl být nahrazen Ivanem Haškem, bývalým fotbalistou a současným trenérem saúdskoarabského týmu Al Ahlí. Výkonný výbor by měl být odvolán jako celek na mimořádné valné hromadě. Hašek byl jedním z kandidátů na uvolněné místo reprezentačního trenéra, ale nakonec nabídku odmítl, hlavně kvůli nekoncepčnosti celého svazu. Nyní bude mít možnost zasadit se o nasměrování českého fotbalu na správnou cestu.

Šance na změnu: Předčasné volby

Předsedovi ČMFS v současné chvíli na stole leží oficiální žádost na svolání předčasné volební valné hromady, která by se místo října 2009 měla konat již na jaře.
"S oficiálními žádostmi se na mě obrátili pánové Čičmanec a Vacenovský, kteří šéfují okresním fotbalovým svazům v Jablonci a v Uherském Hradišti," potvrdil Pavel Mokrý. "Žádají, aby valná hromada byla svolána v termínu od ledna do června příštího roku. Jejich žádosti podepsali zároveň předsedové více než poloviny okresů svazu v republice," dodal.


Podle Mokrého nepředložili žádná jména možných kandidátů, ale vyjádřili svou podporu Ivanu Haškovi, který je všeobecně přijímán fotbalovou veřejností jako kladná postava.

Mokrý: Výbor by měl odstoupit v červnu

Předseda ČMFS o iniciativě okresů ví, ale za nejlepší řešení považuje odstoupení výboru v červnu.  

"Na příští rok je stejně naplánovaná volební valná hromada. Je otázkou, zda jí uděláme po skončení mandátu současného výkonného výboru nebo dříve. Fotbal je podobný politice, takže rozbroje uvnitř vždy byly a budou. Je to lámání se do otevřených dveří. Valná hromada by měla být ve vhodném termínu mezi soutěžemi, tedy na konci června. Je to termín vhodný k výměně," uvedl Mokrý pro tn.cz.

Žádají odstoupení celého vedení svazu!


Podle Vacenovského se pro předčasnou valnou hromadu vyjádřilo 42 okresních svazů z celkového počtu 76, které v Česku působí. "Pro svolání červnové předčasné valné hromady je nadpoloviční většina okresů v Čechách i na Moravě. Chceme nové vedení," potvrdil Čičmanec.


Oba hlavní aktéři také uvedli, že všech 42 okresních svazů požaduje odvolání celého vedení ČMFS včetně jeho předsedy. "V zemi už je vygenerovaná skupina zástupců z českých i moravských okresů, která táhne za jeden provaz. Nechceme už totiž, aby na valné hromadě docházelo k rozporům mezi českou a moravskou komorou. Podpisy, které jsme nasbírali jsou vyústěním naší celkové nespokojenosti s vedením fotbalového svazu,“ dodal Čičmanec.


Když jsme zkontaktovali člena výkonného výboru Jaroslava Starku, byl překvapený. "O těchto aktivitách nic nevím, ale nemám s nimi problém. Pokud hnutí vyzve výkonný výbor k hlasování, tak v tom opravdu nevidím jediný problém, ale že by k tomu mělo dojít již ve středu, tak to netuším,“ uvedl Starka, který nechtěl sdělit, zda by stávající členy výboru podpořil.

Důvod? Ekonomické problémy a špatná image


Hlavními důvody pro odvolání stávajícího vedení je neekonomické hospodaření s penězi a také velmi špatná image fotbalu v očích veřejnosti. "Jsme nespokojeni s ekonomickou analýzou provedenou svazem. Domníváme se, že je potřeba jí provést mnohem důkladněji, protože nám hrozí akutní nedostatek finančních prostředků. Ale hlavně fotbal u nás má velmi špatnou image, kterou chceme zlepšit,“ řekl Čičmanec pro tn.cz. Jeho slova potvrzuje i Jiří Kubíček, který ve středu chce jednat o plýtvání finančních prostředků odpovědnými lidmi.


Dosud také nebylo pořádně vyúčtováno EURO, za které fotbalisté dostali, i přes brzký konec v turnaji, hodinky v hodnotě 120 tisíc korun. A na mládež a okresy pak peníze nezbývají. Přikyvuje i Vacenovský. „Okresní fotbalové svazy jsou již rok a půl nespokojené s prací fotbalového svazu hlavně v rámci financování, image. Poslední kapkou bylo financování okresních fotbalových svazů a hlavně mládežnických družstev v okresech. Dostáváme opravdu málo peněz. K dnešnímu dni máme finance na rok 2008 jen z 50 procent,“ uvedl Ladislav Vacenovský.

Co na to Hašek?

Ivan Hašek, na kterého je pohlíženo jako na spasitele českého fotbalu, se nechce uvolňovat ze své smlouvy. Ale také potvrdil, že pokud zájemce o jeho služby složí určitý obnos na konto šéfa klubu, bude volný. "Samozřejmě vím, že ve fotbalovém hnutí panuje hodně nespokojenosti a že mnoho lidí, kteří v českém i moravském fotbale pracují, by chtělo nové vedení. Všichni ale respektují, že mám v Al Ahlí smlouvu na nový ligový ročník, který začíná teď v pátek a končí příští rok v květnu,“ uvedl Hašek, který se nechtěl říci, zda by případně na předsedu kandidoval. „Pana Haška určitě vyzveme v říjnu, aby se vyjádřil, zda má o funkci předsedy ČMFS zájem,“ potvrdil Čičmanec.

Mokrý bude bez Košťála

Další hřebíček do rakve Pavla Mokrého nevědomky zatloukl i Vlastimil Košťál. Ten je totiž v zahraničí a o situaci v ČMFS se dověděl až od serveru tn.cz. "Já se nebudu účastnit jednání a abych byl upřímný tak ani neznám program. Ale na svolání mimořádné volební valné hromady jsou určité regule, které musí být naplněny. Pokud budou naplněny, tak je třeba se tím zabýmat,“ uvedl pro tn.cz místopředseda svazu Vlastimil Košťál.

Valná hromada se musí uskutečnit

Stanovy jasně říkají, že řádná valná hromada se má konat každé dva roky a přihlížeje k tomu, že ta poslední se uskutečnila 3. února 2007, měla by být ta příští svolána nejpozději do února příštího roku. "Výkonný výbor má povinnost pro hnutí svolat řádnou valnou hromadu a podat zprávu, jak na to jsme s usnesením z hromady minulé.Ale s mimořádnou valnou jsou věci složitější. V zásadě existuje několik možností, jak termín valné hromady stanovit. "Jednou z nich je svolání mimořádné volební valné hromady přímo z iniciativy výkonného výboru, jehož členové by ale museli rozhodnout o předčasném ukončení svých dosavadních mandátů, které platí až do 21. října příštího roku," řekl Kubíček a uvedl případ z minulosti: "Podobně se situace řešila i před sedmi lety, kdy byl předčasně ukončen mandát předsedovi Chvalovskému a dalším členům výkonného výboru. Další možností je svolání na podnět nadpoloviční většiny okresních fotbalových svazů. Právě tato možnost se pravděpodobně uskuteční, protože nadpoloviční většiny bylo dosaženo.


"Stejný problém se řešil i loni, kdy se nadpoloviční většinu snažili získat zástupci krajů, ale nakonec z toho sešlo, protože došlo přesvědčení funkcionářů, aby valnou hromadu nesvolávali. Mezitím ale došla trpělivost představitelům okresů, protože ty jsou přímo ohroženy úbytkem peněz, na kterých jsou závislí a dohodli se, že hromadu svolají,“ vysvětlil Kubíček pro tn.cz.

Petr Hrubec s přispěním Ivana Berky a Martiny Julinové, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události